Specialistų konsultacijos

Gydytojų specialistų konsultacijos

Kilus klausimams, dėl gydytojų specialistų darbo, prašome kreiptis į:
Vyr. slaugytoją Dianą  Četkauskienę el. paštu Diana.Cetkauskiene@karpol.lt;

Gydytojo specialisto konsultacijos teikiamos pacientams, turintiems šeimos gydytojo ar kito specialisto siuntimą dėl konkrečios priežasties (ligos ar profilaktinio sveikatos tikrinimo). Šio apsilankymo metu pagal gydytojo specialisto kompetenciją atliekami visi pacientui būtini tiriamieji bei gydomieji veiksmai ir raštu teikiami patarimai siuntusiajam gydytojui.

Šeimos gydytojas yra kompetentingas specialistas ir ištikimas patarėjas, pirmasis ir pagrindinis Jūsų gydytojas. Tačiau kartais, iškilus klausimams dėl sunkios būklės, neaiškios diagnozės, kitokio gydymo ar patarimo, kaip pasveikti greičiau, pristabdyti ligos raidą ar jos komplikacijas, prireikia gydytojo specialisto konsultacijos ar net kelių gydytojų specialistų nuomonės ir kompleksinio, tačiau individualaus gydymo; kartais reikalingas nuolatinis ir ilgalaikis tam tikros ligos sekimas bei priežiūra.
Gydytojas specialistas padeda šeimos gydytojui kuo tiksliau ir greičiau patikslinti Jūsų negalavimo priežastį, ligos diagnozę, aptikti sunkią, retą ar pavojingą ligą ir kruopščiai parinkti tinkamą gydymą.


VšĮ Karoliniškių poliklinikos Konsultacijų skyriuje dirba gausi profesionalių, patyrusių ir jaunų gydytojų specialistų ir bendrosios praktikos slaugytojų komanda:

Gydytojas dermatovenerologas

Gydytojas dermatovenerologas rūpinasi vaikų ir suaugusiųjų odos, nagų ir plaukų sveikata, tiria ir gydo sergančiuosius odos, odos darinių – nagų, plaukų ir gleivinės ligomis.

Atsiradus odos, nagų ir plaukų pakitimams (pvz.: bėrimams, apgamams, gerybiniams, ikinavikiniams bei navikiniams odos ir jos priedų dariniams, nagų grybeliui, plaukų slinkimui, kūno niežuliui, lytiškai plintančioms infekcijoms ar kt.), jis skiria gydymą, stebi gijimo eigą, vertina ar gydymas yra veiksmingas, pataria kaip apsisaugoti nuo ligos raidos ir pasikartojimo. Gydytojo dermatovenerologo konsultacijai Karoliniškių poliklinikoje Vilniaus miesto ir Vilniaus apskrities gyventojams šeimos gydytojo siuntimo nereikia.

  • Gydytojas dermatovenerologas diagnozei patikslinti apžiūri odą pasitelkdami įvairius tyrimo metodus – dermatoskopiją, diaskopija ar apžiūrą liuminescencinės (Vudo) lempos šviesoje (pvz., įtariant grybelinę infekciją), taip pat atlieka reikalingus laboratorinius kraujo ir mikrobiologinius odos tyrimus. Odos ir nagų grybelinius susirgimus gydo ir tikslų gydymą parenka pagal atliktų mikrobiologinių tyrimų rezultatus, nustačius ligos sukėlėjo rūšis.
  • Kasmetinė gydytojo dermatovenerologo apžiūra rekomenduojama sergantiems lėtinėmis odos ligomis (psoriaze, kerplige, alerginiais kontaktiniais dermatitais ir t.t.), dirbantiems su vaikais, maisto pramonėje, baseinuose.
  • Gydytojo dermatovenerologo konsultacija nedelsiant būtina, jei vartojami vaistai sukėlė alergiją ar nepageidaujamus reiškinius, jei esamas apgamas pakito, pasitikrinti nors vieną kartą per metus būtina, jei turite daugiau nei 50 apgamų, šeimoje yra sirgusių odos vėžiu, ypač melanoma.

Karoliniškių poliklinikoje spręsdami odos problemas atliekame keletą mokamų procedūrų:

  • Elektrokoaguliacija – tai odos darinių prideginamas elektros srove. Šaliname papilomas (virusinės kilmės odos ataugėles „ant kojytės“), seborėjines keratozes („senatvines karpas“), užkrečiamąjį moliuską, virusines karpas, angiomas ir kraujagyslinius apgamus.
  • Botulino toksino injekcijas.

Oda yra didžiausias ir visų matomas organas. Odos ligos ir paviršiaus pakitimai blogina gyvenimo kokybę taip pat stipriai, kaip ir lėtinės vidaus organų ligos. Jei Jums neramu ir iškilo klausimų, atsirado ūmių bėrimų, ar kitų odos ar gleivinių pakitimų, pradėjo slinkti plaukai, norite kuo skubiau pasitarti ir galimybės patekti nemokamai nėra, siūlome rinktis mokamą gydytojo dermatovenerologo konsultaciją Karoliniškių poliklinikoje.

Gydytojo dermatovenerologo teises, pareigas ir kompetencijų ribas apibrėžia medicinos norma MN 59:2016 „Gydytojas dermatovenerologas. Teisės, pareigos, kompetencija ir atsakomybė“ 2004 m. rugsėjo 5 d. Sveikatos apsaugos ministro įsakymas Nr. V-1067.

 

Gydytojas dietologas

Gydytojas dietologas – specialistas, padėsiantis sureguliuoti mitybą, kad ji būtų sveika, pilnavertė, subalansuota, aprūpintų organizmą visomis jam reikalingomis medžiagomis. Tinkama mityba svarbi ne tik sergant įvairiomis ligomis, bet ir jų prevencijai. Dar Hipokratas sakė „Tebūnie maistas Jūsų vaistas, o vaistas – Jūsų maistas“.

  • Karoliniškių poliklinikoje dirbanti gydytoja dietologė konsultuoja įvairiais Jums rūpimais mitybos klausimais. Ji pataria, kaip reikėtų maitintis skirtingais amžiaus laikotarpiais, kaip sėkmingai ir nepakenkiant savo sveikatai mažinti svorį, kartu prižiūri kaip Jums sekasi laikytis rekomendacijų ir reguliuoti savo svorį, rekomenduoja kaip keisti mitybą sergant virškinimo sistemos, širdies ir kraujagyslių sistemos, odos ligomis, inkstų funkcijos nepakankamumu, cukriniu diabetu, podagra, esant kraujo lipidų pokyčiams, sergant valgymo sutrikimais, jei vargina maisto alergija, jei esate vegetaras ar norite priaugti svorio.
  • Įvertinusi rizikos veiksnius, esamas ligas ir jų raidą, vartojamus vaistus, gyvenimo būdą, fizinį aktyvumą ir kitus duomenis teikia individualias mitybos, fizinio aktyvumo rekomendacijas, siunčia ištyrimui, remiasi tik moksliniais tyrimais ir įrodymais pagrįstos medicinos duomenimis, išaiškina „populiariųjų“ dietų riziką sveikatai.
  • Nutukimas ir jo sukeltos ligos ženkliai blogina gyvenimo kokybę, apsunkina socialinį gyvenimą, mažina gyvenimo trukmę, didina mirtingumą ir skatina neįgalumą, todėl siūlome savo sveikata susirūpinti kuo anksčiau ir kreiptis pagalbos, jei
    • turite antsvorio (kūno masės indeksas (KMI) daugiau nei 25 kg/m2);
    • esate nutukę (KMI daugiau nei 30 kg/m2);
    • padidėjo Jūsų juosmens apimtis (vyrams ji daugiau nei 102 cm, moterims daugiau nei 88 cm);
    • sergate cukriniu diabetu ir nepavyksta kontroliuoti glikemijos.
  • Maistas yra tarsi vaistas, tinkama mityba gali leisti mums jaustis energingais, žvaliais, sveikais. Mitybos keitimo ir lieknėjimo patarimus dalija visi: tėvai, vaikai, giminės, draugai, kaimynai, bendradarbiai ar net pramogų pasaulio atstovai. Tačiau akivaizdu, kad siekiant subalansuoti mitybą, veiksmingai gydyti mitybos sutrikimus ar nutukimą geriausia kreiptis profesionalios pagalbos tiesiai į gydytoją dietologą. Atsižvelgdama į Jūsų sveikatos būklę ir esant poreikiui, gydytoja sudarys individualų mitybos planą (mokama paslauga), rekomenduojamų ir vengtinų produktų sąrašą, patars ką, kada ir kaip derėtų valgyti.

Jei suprantate, kad jau atėjo laikas keisti mitybos įpročius, iškilo klausimų ir reikia profesionalaus patarimo, norite kuo skubiau pasitarti ir galimybės patekti nemokamai nėra, siūlome rinktis mokamą gydytojo dietologo konsultaciją Karoliniškių poliklinikoje.

Gydytojo dietologo teises, pareigas ir kompetencijų ribas apibrėžia medicinos norma MN 31:2006 „Gydytojas dietologas. Teisės, pareigos, kompetencija ir atsakomybė“, 2006 m. balandžio 19 d Sveikatos apsaugos ministro įsakymas. Nr. V-290.

Gydytojas endokrinologas

Gydytojas endokrinologas  tiria ir gydo suaugusius pacientus, sergančius medžiagų apykaitos ir vidaus sekrecijos (endokrininių) liaukų – skydliaukės, prieskydinių liaukų, kasos, antinksčių, posmegeninės liaukos ir lytinių liaukų – ligomis. Gydytojas endokrinologas aptaria endokrininių ligų rizikos veiksnius, sveiko gyvenimo būdo, subalansuotos mitybos, fizinio aktyvumo, kovos su nutukimu svarbą endokrininių ligų gydymui ir prevencijai, vertina ar gydymas yra veiksmingas, nurodo galimą pašalinį vaistų poveikį, stebi gijimo eigą, rekomenduoja kaip pristabdyti endokrininės ligos raidą ir išvengti jos komplikacijų.

  • Diagnozei patikslinti ir ligos eigai nustatyti atliekami būtini laboratoriniai tyrimai, skydliaukės ir kaklo echoskopija ir rentgenologiniai tyrimai, jei reikia. Siekdami geros ilgalaikės cukrinio diabeto gydymo kontrolės gydytojai endokrinologai sudaromo diabeto priežiūros planą, supažindina su taisyklingu ir nuosekliu gliukozės rodiklių nuosekliu registravimu, moko pažinti hipoglikemiją ir kaip jos išvengti, kaip keisti kasdienius įpročius ir gyvenseną, turi galimybę stebėti glikemijos rodiklius dinamikoje, įstaigoje įdiegtus gliukomačių nuskaitymo programą, taikyti ilgalaikį glikemijos monitoravimą ir analizuoti jo rezultatus, skatina atlikti profilaktines ir gydomąsias diabetinės pėdos procedūras.
  • Mūsų darbas ir visapusė pagalba Jums neįsivaizduojami be kitų specialistų komados, tad glaudžiai bendradarbiaujame su gydytoju dietologu svorio korekcijos klausimais, slaugytoja diabetologe dėl diabeto mokymo ir pėdos priežiūros, gydytoju nefrologu, gydytoju neurologu ir gydytoju oftalmologu dėl inkstų, nervų sistemos ir akių dugno būklės vertinimo ir pokyčių dinamikos sergant diabetu, gydytoju kardiologu dėl ritmo sutrikimų, esant labai aktyviai skydliaukės veiklai, širdies ir kraujagyslių ligų rizikos ir arterinės hipertenzijos korekcijai, sergant diabetu.
  • Gydytojo endokrinologo konsultacija svarbi, jei jaučiatės nuolatos pavargę, mieguisti, dirglūs, nedarbingi, gausiai prakaituojate, netoleruojate karščio, bijote šalčio, krenta ar auga svoris, nutukote, pakito kaklo apimtis ir forma, atsirado kaklo skausmas, sunku ryti, džiūsta burna, troškina ir gausiai šlapinatės, „dega“ kojų padai, slenka plaukai ar padidėjo plaukuotumas, sutriko mėnesinių ciklas, planuojate nėštumą ar negalite pastoti, sumažėjo libido, aukštas kraujospūdis ir cholesterolio kiekis, užkietėjo viduriai ar nuolatos viduriuojate, išretėjo ar lūžta kaulai.
  • Gydytojo endokrinologo konsultacija būtina nedelsiant, jei vartojami vaistai sukėlė alergiją ar nepageidaujamus reiškinius, jei jaučiate dažnas hipoglikemijas, pablogėjo gliukozės rodikliai, atsirado alergija vaistams, šeimoje yra sirgusių autoimuninėmis skydliaukės ligomis, skydliaukės vėžiu, cukriniu diabetu, turite rizikos veiksnių susirgti diabetu (esate nutukę, turite diabetu sergančių giminaičių, gimdėte daugiau nei 4 kg sveriančius vaikus, turite padidėjusį arterinį kraujospūdį, sergate kitomis endokrininėmis, reumatinėmis, psichinėmis ligomis ir turite kitų diabeto rizikos veiksnių).

Jei esate 50–65 m. amžiaus moterys ir 40–55 m. amžiaus vyrai ir turite rizikos veiksnių susirgti diabetu mūsų poliklinikos šeimos gydytojas gali rekomenduoti savanoriškai dalyvauti nemokamoje „Širdies ir kraujagyslių ligų ir cukrinio diabeto rizikos grupių asmenų sveikatos stiprinimo programoje”.

Sakoma, kad tinkama skydliaukės veikla lemia ne tik gerą savijautą, bet ir mūsų temperamentą, intelektą, net ir išvaizdą. Skydliaukės ligos gali gerokai pabloginti kasdienį gyvenimo džiaugsmą ir energiją, siūlome nedelsti ir įvertinti skydliaukės būklę atliekant kompleksinę mokamą Karoliniškių poliklinikos sveikatos tikrinimo programą „Skydliaukės ligų profilaktika“ su nuolaida.

Gydytojo endokrinologo teises, pareigas ir kompetencijų ribas apibrėžia medicinos norma MN 94:2014 „Gydytojas endokrinologas. Teisės, pareigos, kompetencija ir atsakomybė“ 2014 m. kovo 19 d. Sveikatos apsaugos ministro įsakymas Nr. V-378.

Gydytojas gastroenterologas

Gydytojas gastroenterologas tiria ir gydo suaugusius pacientus, sergančius virškinimo trakto – stemplės, skrandžio, dvylikapirštės žarnos, plonojo ir storojo žarnyno, kepenų, tulžies pūslės ir kasos ligomis, vertina ar gydymas yra veiksmingas, galimą pašalinį vaistų poveikį, rekomenduoja kaip pristabdyti virškinimo trakto ligų raidą, išvengti paūmėjimo ir ilgalaikių komplikacijų.

  • Diagnozei patikslinti ir ligos eigai nustatyti gali būti atliekami būtini laboratoriniai tyrimai, endoskopiniai tyrimai (diagnostinė ezofagogastroduodenoskopiją, kolonoskopija), pilvo organų echoskopija, stemplės, skrandžio ir žarnyno rentgenologiniai tyrimai. Endoskopijos metu aptikus polipus ar gleivinės darinius, atliekama jų biopsija, histologinis ištyrimas ir pašalinimas.
  • Gydytojo gastroenterologo konsultacija svarbi, jei vargina rėmuo, sausas nuolatinis kosulys, neaiškios kilmės balso prikimimas, „stringančio kąsnio“ jausmas gerklėje, pykinimas, skausmas ryjant maistą, pilvo pūtimas ar skausmas, tuštinimasis su krauju ir(ar) gleivių priemaiša, vidurių užkietėjimas ar viduriavimas, pagelto oda ar akys, atsirado niežulys ar neaiškios kilmės bėrimai, odos blyškumas, bendras silpnumas, svorio kritimas ir kt.
  • Būtina pasitikrinti nedelsiant, jei vartojami vaistai sukėlė alergiją ar nepageidaujamus reiškinius, jei tuštinantis stebite kraują, esate buvęs kraujo donoru, vartojote narkotikus ar turėjote kitokį kontaktą su krauju, buvote pageltęs, jei giminėje yra sirgusių skrandžio, tulžies, kasos, kepenų ar žarnyno vėžiu.

Mūsų poliklinikoje vykdoma nemokama “Storosios žarnos vėžio ankstyvosios diagnostikos programa”. Šeimos gydytojai šią programą skiria 50–74 metų amžiaus asmenims, kuriems vieną kartą per 2 metus gali būti atliekamas slapto kraujavimo testas. Jei testo atsakymas neigiamas – pacientas toliau pagal programą netiriamas, jei atsakymas teigiamas, t. y. slapto kraujo yra – kraujavimo priežasčiai nustatyti pacientas nukreipiamas atlikti diagnostinę kolonoskopiją ir jei reikia, atliekama rastų darinių biopsiją.

Gydytojo gastroenterologo teises, pareigas ir kompetencijų ribas apibrėžia medicinos norma MN 65:2016 „Gydytojas gastroenterologas. Teisės, pareigos, kompetencija ir atsakomybė“ 2016 m. birželio 14 d. Sveikatos apsaugos ministro įsakymas Nr. V-761.

Gydytojas kardiologas

Gydytojas kardiologas  tiria ir gydo suaugusius pacientus, sergančius įvairiomis širdies ir kraujagyslių ligomis, vertina ar gydymas yra veiksmingas, nustato galimą nepageidaujamą vaistų poveikį, rekomenduoja kaip išvengti širdies ir kraujagyslių ligų, pristabdyti kardiologinės ligos raidą ir atitolinti komplikacijas.

  • Diagnozei patikslinti ir ligos eigai nustatyti, Karoliniškių poliklinikos gydytojai kardiologai įvertina Jūsų širdies ligų rizikos veiksnius, matuoja arterinį kraujospūdį, skaičiuoja pulsą, išklauso širdį ir atlieka būtinus laboratorinius ir instrumentinius tyrimus: ramybės elektrokardiogramą – širdies ritmą ir laidumą atspindinčią kreivę, širdies echoskopiją – ultragarsinį širdies tyrimą, vertinantį širdies anatomiją ir veiklą, atlikdami veloergometrijos tyrimą, kai atliekant dozuotą fizinį krūvį užrašoma elektrokardiograma, nustato miokardo infarkto riziką ir širdies darbą fizinio krūvio metu, taip pat ir ilgalaikius stebėjimo tyrimus, rodančius gyvybinių organizmo funkcijų (širdies ritmo, laidumo ir arterinio kraujospūdžio) pokyčius įvairiomis kasdienėmis sąlygomis visą parą – paros elektrokardiogramos stebėsena arba Holterio monitoravimas ir paros arterinio kraujospūdžio (AKS) stebėsena. Specialūs tyrimai padeda nustatyti ir pritaikyti gydymą visiems sergantiems arterine hipertenzija, koronarine širdies liga, persirgus miokardo infarktu, sergant prieširdžių virpėjimu ir kitais širdies ritmo ir laidumo sutrikimais, įgytomis ar įgimtomis širdies ydomis, širdies nepakankamumu ir kitomis širdies ligomis.
  • Kartais skausmus krūtinės ląstoje, dusulį ar ritmo sutrikimus, sukelia kitos, ne kardiologinės priežastys, o virškinimo ir stuburo ligos, kraujo pakitimai, tuomet tenka atlikti papildomus kraujo tyrimus, prireikia gydytojo neurologo, gydytojo endokrinologo, gydytojo pulmonologo konsultacijos ir tyrimų. Dažnai arterinės hipertenzijos sunkumo laipsniui įvertinti reikalinga gydytojo oftalmologo konsultacija.
  • Gydytojo kardiologo konsultacija svarbi, jei jaučiatės nuolatos pavargę, nedarbingi, vargina silpnumas, prakaitavimas, trūksta oro ar spaudžia krūtinę lipant laiptais ar bėgant, blogai toleruojate fizinį krūvį, dūstate, pykina, tinsta kojos, trinka širdies ritmas, labai dažnas ar ypatingai retas širdies ritmas, jaučiate dažnus širdies permušimus, svaigsta galva, keletą kartų be priežasties netekote sąmonės, ypač fizinio krūvio metu ar sėdint.
  • Būtina pasitikrinti nedelsiant, jei vartojami vaistai sukėlė alergiją ar nepageidaujamus reiškinius, šeimoje yra sirgusių miokardu jauname amžiuje, darbe ar namuose patiriate nuolatinę įtampą, persirgote insultu ar turite kojų arterijų aterosklerozę, aukštą cholesterolio kiekį.

Karoliniškių poliklinikoje prisirašiusiems pacientams vykdoma nemokama Širdies ir kraujagyslių ligų prevencijos programa, skirta 40–55 metų vyrams ir 50–65 metų moterims.

Gydytojo kardiologo konsultacijai reikia siuntimo, tačiau siekiant laiku aptikti esamus širdies ir kraujagyslių pakitimus galima išsitirti profilaktiškai ar Jums ilgu ir neramu laukti dėl Jus varginančių negalavimų ir iškilusių klausimų, norite skubiau patekti gydytojo specialisto konsultacijai, siūlome pasirinkti net keletą kompleksinių mokamų Karoliniškių poliklinikos sveikatos tikrinimo programų „Širdies ligų profilaktika MINI“, „Širdies ligų profilaktika MIDI“, „Širdies ligų profilaktika MAXI–3“, „Širdies ligų profilaktika MAXI–2“, „Širdies ligų profilaktika MAXI –3“, „Širdies ligų profilaktika MAXI –PLUS“ su nuolaida.

Gydytojo kardiologo teises, pareigas ir kompetencijų ribas apibrėžia medicinos norma MN 55:2005 „Gydytojas kardiologas. Teisės, pareigos, kompetencija ir atsakomybė“ 2005 m. gruodžio 15 d. Sveikatos apsaugos ministro įsakymas Nr. V-975.

Gydytojas neurologas

Gydytojas neurologas tiria ir gydo suaugusius pacientus, sergančius įvairiomis galvos ir nugaros smegenų (centrinės nervų sistemos), periferinių nervų (jungiančių centrinę nervų sistemą su įvairiais organais) ir raumenų ligomis, nustato ūmaus ir lėtinio galvos ir nugaros skausmo priežastis, diagnozuoja ir gydo galvos svaigimą, atminties praradimą, galvos kraujotakos sutrikimus sukeliančias ir kitas ligas.

  • Gydytojas neurologas vertina ar gydymas yra veiksmingas, nustato galimą nepageidaujamą vaistų poveikį, rekomenduoja, kaip išvengti neurologinių ligų, pristabdyti esamos ligos raidą, išvengti paūmėjimų ir atitolinti komplikacijas.
  • Diagnozei patikslinti ir ligos eigai nustatyti Karoliniškių poliklinikos gydytojai neurologai išklauso Jūsų nusiskundimus, atlieka išsamią neurologinę apžiūrą, esant atminties sutrikimams atlieka protinės būklės mini tyrimą (Mini-Mental testą). Jei reikia, skiria stuburo rentgenologinį tyrimą, kompiuterinę tomografiją, magnetinio branduolinio rezonanso, kaklo kraujagyslių dvigubo skenavimo, elektroneuromiografijos ir kitus tyrimus.
  • Neurologų darbas glaudžiai siejasi su bendrąja medicina, nes daugelis ligų gali simuliuoti neurologinius simptomus. Dėl šios priežasties gydytojai neurologai, norėdami tiksliau išsiaiškinti Jūsų ligos priežastį ir paskirti tinkamą gydymą, gali Jus siųsti gydytojo endokrinologo, gydytojo otorinolaringologo, gydytojo oftalmologo, gydytojo reumatologo, gydytojo reabilitologo, gydytojo genetiko konsultacijoms ir papildomiems tyrimams.
  • Gydytojo neurologo konsultacija svarbi, jei jaučiate galvos skausmą, Jus vargina lėtinis skausmas, ypač lydimas silpnumo, keistų pojūčių, sutrikusio tuštinimosi ar šlapinimosi, jaučiate galvos svaigimą ramybėje ar keičiant padėtį, jo metu sunku išlaikyti pusiausvyrą, atsirado nejautrios odos plotai, keisti pojūčiai (tarsi „bėgiotų skruzdelytės“), tirpimas bet kurioje kūno vietoje, neadekvačiai greitai pavargstate, jaučiate, kad judėti reikia daugiau pastangų nei anksčiau, atsirado nevalingi galūnių judesiai, dažnai užkliūvate, sunkiau judate, atsirado galvos ar galūnių drebėjimas ar kiti judėjimo sutrikimai, atsirado regėjimo sutrikimas, ypač jei akių gydytojas negali rasti jo priežasties, jaučiate, kad suprastėjo atmintis, atsirado miego problemos, esate patyręs galvos ar nugaros traumą ir po jos atsirado nerimą keliantys simptomai, suprastėjo Jūsų uoslė, skonis arba atsirado sunkumas ryjant.
  • Būtina pasitikrinti nedelsiant, jei vartojami vaistai sukėlė alergiją ar nepageidaujamus reiškinius, jaučiate galvos skausmą, ypač lydimą pykinimo, vėmimo, regos pokyčių, traukulių, Jums yra įvykę traukuliai su arba be sąmonės praradimo, buvo įsisiurbusi erkė ir atsirado neaiškus skausmas bet kurioje kūno vietoje, galvos svaigimas ar kiti nemalonūs pojūčiai, infekcinės ligos ar karščiavimo metu atsirado galvos skausmas, svaigimas, galūnių silpnumo ar tirpimo jausmas, reikšmingai pablogėjo lėtinės neurologinės ligos eiga, šeimoje yra buvę paveldimų neurologinių ligų ir atsirado nerimą keliančių simptomų arba planuojate turėti vaikų.

Neurologija yra viena iš paslaptingiausių ir pačių įdomiausių specialybių, leidžiančių pažvelgti į bene pačią sudėtingiausią sistemą – smegenis, kurias sudaro milijonai neuronų ir sudėtingiausių jungčių. Todėl ir ligos sukeltos jų pažeidimo yra įvairialypės, daugiabriaunės, kartais per vėlai nustatomos. Romėnų išmintis byloja „Ligonio sveikata ir gerovė – gydytojui aukščiausias įstatymas“, tad gydytojai neurologai pasitelkdami savo patirtį ir visas diagnostines priemones stengiasi kuo anksčiau Jus apsaugoti nuo sunkių neurologinių ligų raidos. Gydytojo neurologo konsultacijai reikia siuntimo, kartais dėl Jus varginančių negalavimų ir iškilusių klausimų norisi kuo skubiau pasitarti su gydytoju specialistu, tuo atveju siūlome rinktis mokamą gydytojo neurologo konsultaciją Karoliniškių poliklinikoje.

Gydytojo neurologo teises, pareigas ir kompetencijų ribas apibrėžia medicinos norma MN 115:2005 „Gydytojas neurologas. Teisės, pareigos, kompetencija ir atsakomybė“ 2005 m. balandžio 22 d. Sveikatos apsaugos ministro įsakymas Nr. V-279.

Gydytojas nefrologas

Gydytojas nefrologas tiria ir gydo suaugusius pacientus, sergančius šlapimo takų ir inkstų ligomis, koreguoja arterinės hipertenzijos gydymą, stebi diabeto sukeltus inkstų pakitimus, vertina indikacijas pakaitiniam inkstų gydymui (dializei ar inkstų transplantacijai) ir prižiūri ruošiamus dializei pacientus, vertina ar gydymas yra veiksmingas, nustato galimą nepageidaujamą vaistų poveikį, rekomenduoja kaip išvengti šlapimo takų ir inkstų ligų, pristabdyti inkstų ligos raidą ir atitolinti komplikacijas.

  • Diagnozei patikslinti ir ligos eigai nustatyti, Karoliniškių poliklinikos gydytojai nefrologai atlieka būtinus laboratorinius ir instrumentinius tyrimus, inkstų echoskopiją, gali siųsti inkstų kraujagyslių echoskopijai, kompiuterinės tomografijos ir magnetinio branduolinio rezonanso tyrimams.
  • Gydytojo nefrologo konsultacija svarbi, jei jaučiatės nuolatos pavargę, nedarbingi, vargina silpnumas, tinsta veidas, kojos, dažnai ar skausmingai šlapinatės, šlapime pastebėjote smėlį, kraują, pūlius, sunku sureguliuoti arterinį kraujospūdį.
  • Būtina pasitikrinti nedelsiant, jei vartojami vaistai sukėlė alergiją ar nepageidaujamus reiškinius, jei staiga sutino kojos, veidas, ženkliai sumažėjo šlapimo kiekis, jei šeimoje yra sirgusių paveldimomis inkstų ligomis (policistine inkstų liga, Alporto sindromu ir kt.), artimųjų, kuriems atliekama dializė ar yra transplantuoti inkstai.
  • Dažnai manoma, jog sergant inkstų ligomis, turi skaudėti juosmens sritis, tačiau deja, inkstų ligos klastingos tuo, kad dažniausiai susirgęs žmogus nieko blogo nejaučia ir tik gerokai pažengus ligai, išsivysčius ženkliam inkstų nepakankamumui, atsiranda būdingi simptomai: apetito stoka, nuovargis, kojų mėšlungiai, tinimai, kraujospūdžio padidėjimas. Štai kodėl būtina pasitikrinti inkstų darbą (atlikti reikalingus kraujo, šlapimo tyrimus, inkstų echoskopiją), kad liga būtų pastebėta anksti, kai dar galima užkirsti jai kelią. Inkstus neretai pažeidžia kitos, jau turimos lėtinės ligos – arterinė hipertenzija, cukrinis diabetas, todėl būtina tinkamai gydyti šias ligas, vartoti paskirtus vaistus.

Inkstai – organizmo filtras, išvalantis nuo nebereikalingų medžiagų apykaitos produktų, todėl būtina juos saugoti: gerti pakankamai skysčių, vengti vartoti daug vaistų nuo skausmo, reguliuoti arterinį kraujo spaudimą, tinkamai maitintis. Gydytojo nefrologo konsultacijai reikia siuntimo, kartais dėl Jus varginančių negalavimų ir iškilusių klausimų norisi kuo skubiau pasitarti su gydytoju specialistu, tuo atveju siūlome rinktis mokamą gydytojo nefrologo konsultaciją Karoliniškių poliklinikoje.

Gydytojo nefrologo teises, pareigas ir kompetencijų ribas apibrėžia medicinos norma MN 50:2014 „Gydytojas nefrologas. Teisės, pareigos, kompetencija ir atsakomybė“ 2014 m. spalio 8 d. Sveikatos apsaugos ministro įsakymas Nr. V-1048.

Gydytojas oftalmologas

Gydytojas oftalmologas tiria ir gydo vaikus ir suaugusius pacientus, sergančius akių ligomis, žvairumu, stebi kitų ligų sukeltų pakitimų dinamiką: išverstakumą dėl skydliaukės hipertireozės, akių sausumą nulemtą sklerodermijos ar Sjogreno sindromo, diabeto ar arterinės hipertenzijos sukeltus akių dugno pakitimus ir kt. Gydytojas oftalmologas nuolatos vertina ar gydymas yra veiksmingas, nustato galimą nepageidaujamą vaistų poveikį, rekomenduoja kaip išvengti akių ligų, pristabdyti esamos ligos raidą ir atitolinti komplikacijas.

  • Karoliniškių poliklinikos gydytojai oftalmologai turi labai daug įvairios ypač modernios įrangos Jūsų ligos diagnozei patikslinti, tad atvykus konsultacijai atlieka visus reikalingus tyrimus: įvertina regėjimo aštrumą, jei reikia pritaiko ir parenka akinius ar kontaktinius lęšius, tiria abiejų akių dugną (atlieka oftalmoskopiją) dėl galimų regos nervo, tinklainės ir gyslainės ligų, dėl kitų ligų (širdies ir kraujagyslių ligų, galvos smegenų auglių ir kt.), galėjusių pabloginti regėjimą, pastebėję akių dugno pokyčius turi galimybę vaizdą nufotografuoti ir išsaugoti, taip pat matuoja akispūdį, atlieka refraktometriją, akies biomikroskopiją, pachimetriją, gonioskopiją, tiria akiplotį tiek ir ligos dinamikos stebėjimo, tiek ir profilaktiškai vairuotojams, atlieka egzoftalmometriją išverstakumo laipsniui nustatyti, spalvų juslės tyrimus ir kt.
  • Gydytojai oftalmologai atlieka profilaktinius regėjimo tikrinimus, diagnozuoja ir šalina paviršinius junginės ir ragenos svetimkūnius, leidžia vaistus po jungine arba parabulbariai, atlieka vokų meibomo liaukų masažą ir kt.
  • Gydytojo oftalmologo konsultacija svarbi pablogėjus regėjimui, susiaurėjus regėjimo laukui, jei vaizdas tapo neryškus, iškraipytas, gelsvas, jei akyse pradėjo mirguliuoti, žybsėti ar dvejintis, atsirado juodi taškai, „voratinklis” ar “užuolaida” prieš akis, taip pat jei sunku skaityti, vairuoti automobilį, pablogėjo matymas tamsoje, paraudo, ašaroja, peršti, niežti, ar skauda akis, jos išsausėjo, padidėjo jautrumas šviesai, pūliuoja akys ir Jūs galite užkrėsti kitus, skauda galvą, patyrėte akies traumą ar į akį pateko svetimkūnis.
  • Nelaukite simptomų, kai kurios akių ligos vystosi lėtai, nepastebimai ir yra nebylios – sergantiesiems cukriniu diabetu ir vyresnio amžiaus asmenims rekomenduojama ištirti akių dugną ne rečiau kaip vieną kartą per metus.
  • Būtina pasitikrinti nedelsiant, jei vartojami vaistai sukėlė alergiją ar nepageidaujamus reiškinius, jei regėjimas pablogėjo staiga ir atsirado „ užuolaida prieš akis“, jei šeimoje yra neregių, sirgusių ar apakusių nuo glaukomos ar geltonosios dėmės degeneracijos tikrintis reikia reguliariai.

Esant indikacijoms, kai yra nusileidę akių vokai ir tai trukdo regėjimui, mūsų poliklinikos Dienos chirurgijos skyriuje atliekama viršutinių ir apatinių vokų pakėlimo operacija ir plastika.

Akys yra vienas svarbiausių jutimo organų, suteikiančių mums apie 80 proc. informacijos apie mus supantį pasaulį, tad pažeidus akis ar susirgus, šios informacijos srautas sumažėja. Kai kurios akių ligos labai grėsmingos, nes jų eiga labai greita, žmogus gali apakti, kita vertus labai dažna mūsų amžiaus problema yra trumparegystė, prognozuojama, kad po 10 metų trumparegių skaičius išaugs. Gerai matyti dabar, dar nereiškia turėti sveikas akis. Išsaugoti gerą regėjimą galima laikantis tausojančio darbo ir poilsio režimo, sveikos ir subalansuotos mitybos, profilaktiškai kas metus tiriant akis, kad kuo anksčiau ir greičiau būtų galima nustatyti netikėtos ligos priežastį ir ją gydyti. Nors gydytojo oftalmologo konsultacijai reikia siuntimo, kartais profilaktiškai kartą per metus ar dėl Jus ar Jūsų vaikus varginančių negalavimų ar iškilusių klausimų norisi kuo skubiau pasitarti su gydytoju specialistu, tuo atveju siūlome rinktis mokamą gydytojo oftalmologo konsultaciją Karoliniškių poliklinikoje.

Gydytojo oftalmologo teises, pareigas ir kompetencijų ribas apibrėžia medicinos norma MN 63:2005 „Gydytojas oftalmologas. Teisės, pareigos, kompetencija ir atsakomybė“ 2005 m. gruodžio 1d. Sveikatos apsaugos ministro įsakymas Nr. V-935.

Gydytojas otorinolaringologas

Gydytojas otorinolaringologas tiria ir gydo vaikus ir suaugusius pacientus, sergančius ausų, nosies ir gerklės ligomis, konsultuoja, jei sutrinka uoslė, klausa, skonis o taip pat ir pusiausvyra, vertina ar gydymas yra veiksmingas, nustato galimą nepageidaujamą vaistų poveikį, rekomenduoja kaip išvengti ausų, nosies ir gerklės ligų, pristabdyti esamos ligos raidą ir atitolinti komplikacijas.

  • Karoliniškių poliklinikos gydytojai otorinolaringologai turi labai daug įvairios ypač šiuolaikiškos įrangos Jūsų ligos diagnozei patikslinti, tad atvykus konsultacijai apžiūri ir čiuopia nosį ir prienosinius ančius, ryklę ir ausis, atlieka rinoskopija, faringoskopiją, otoskopiją (elektriniu otoskopu, otomikroskopu ar otoendoskopu), atlieka reikalingus instrumentinius tyrimus – endoskopinį ausų, nosies landų ir gerklų tyrimą, audiometrija, impedansometriją (timpanometrija, akustinio reflekso tyrimas). Turime moderniausią Vilniaus mieste vestibulinės sistemos ir galvos svaigimo ištyrimo bei klausos tyrimų ir gydymo įrangą, atliekame videonistagmografiją, pozicinius ir kalorinius mėginius. Jei reikia atliekame rentgenologinius tyrimus: šoninę nosies rentgenogramą (dėl įtariamo nosikaulio lūžimo), prienosinių ančių apžvalginę rentgenogramą (dėl uždegimo), kaklo limfmazgių ultragarsinį tyrimą, laboratorinius kraujo, išskyrų citologinius ir bakteriologinis tyrimus.
  • Nustatę ligos priežastį gydytojai otorinolaringologai pašalina sieros kamštį, svetimkūnį, atlieka būgnelio paracentezę, konchoplastiką, kriochirurginę procedūrą, naudojant azoto dioksido dujas, nosies kraujagyslių elektrokoaguliaciją, atveria nosies pertvaros hematomą ir pūlinį atvėrimas, atlieka žandinio ančio punkciją ir plovimą.
  • Šiuolaikiškoje Dienos chirurgijos skyriaus operacinėje atlieka nosies apatinių kriauklių krioterapiją, nosies ertmės sąaugų pašalinimą, gomurio papiliarinės hiperplazijos eksciziją, vietinė nosies ertmės pažeidimų eksciziją, ausies odos ir poodžio audinio pažeidimo eksciziją.
  • Vieninteliai iš Vilniaus miesto poliklinikų atliekame krioterapinį gydymą (kriochirurgijos procedūrą).
  • Gydytojo otorinolaringologo konsultacija svarbi, jei skauda ausis ar gerklę, dažnai užgula ausis skrendant ar nardant, neprakalbate, prikurtote, ūžia ausyse ar galvoje, svaigsta galva sutriko pusiausvyra, ūmią slogą lygi karščiavimas ir galvos skausmas, vargina lėtinė sloga, pablogėjo uoslė, atsirado knarkimas, vargina sausas nuolatinis kosulys.
  • Būtina pasitikrinti nedelsiant, jei vartojami vaistai sukėlė alergiją ar nepageidaujamus reiškinius, jei staiga apkurtote viena ar abiem ausimis, atsiradus ūžesiui ausyje(yse), skaudant veido srityje, pasirodžius kraujingoms išskyroms iš nosies, ausies(ų) bei ryklės, patyrus nosies ir/ar ausies(ų) traumą, užsitęsus kimimui. Rūkantieji, asmenys, sergantys lėtinėmis sisteminėmis ligomis (pvz., Vegenerio granuliomatoze), jei šeimoje yra sirgusių gerklų vėžiu turi tikrintis periodiškai.

Klausa, uoslė, skonis, tai vieni iš penkių svarbiausių jutimų, kurie suteikia informaciją apie mus supantį pasaulį, jo grožį ir spalvas. Apkurtus, užgulus nosiai ar praradus skonį, prarandame galimybę pilnavertiškai jausti pasaulį, gyventi visavertį gyvenimą, kartais nežymūs pakitimai gali atrodyti nekalti, nereikšmingi (pvz., vienpusis ūžesys), tačiau jie gali būti pirmais rimtų susirgimų požymiais. Gydytojo otorinolaringologo konsultacijai reikia siuntimo, kartais profilaktiškai kartą per metus ar dėl Jus ar Jūsų vaikus varginančių negalavimų ir iškilusių klausimų norisi kuo skubiau pasitarti su gydytoju specialistu, tuo atveju siūlome rinktis mokamą gydytojo otorinolaringologo konsultaciją Karoliniškių poliklinikoje.

Gydytojo otorinolaringologo teises, pareigas ir kompetencijų ribas apibrėžia medicinos norma MN 54:2004 „Gydytojas otorinolaringologas. Teisės, pareigos, kompetencija ir atsakomybė“ 2014 m. kovo 23 d. Sveikatos apsaugos ministro įsakymas Nr. V-146.

Gydytojas pulmonologas

Gydytojas pulmonologas tiria ir gydo suaugusius pacientus, sergančius kvėpavimo takų ir plaučių ligomis, vertina ar gydymas yra veiksmingas, rekomenduoja kaip pristabdyti ligos raidą ir išvengti paūmėjimo.

  • Diagnozei patikslinti ir ligos eigai nustatyti dažnai atliekami laboratoriniai tyrimai, kvėpavimo funkcijos tyrimai (spirometrija), kartais reikia atlikti krūtinės ląstos rentgenologinį tyrimą.
  • Gydytojo pulmonologo konsultacija reikalinga, esant nuolatiniam ar priepuoliniam kosuliui, atkosint pūlingų skreplių ar kraujo, esant krūtinės skausmui ir karščiavimui ilgiau nei 3 savaites, atsiradus ar pablogėjus dusuliui, taip pat esant miego apnėjos simptomams (t. y. kvėpavimo sustojimai dažnam prabudimui naktį), jei jaučiatės nuolatos pavargę, nedarbingi, mieguisti. Taip pat sergant lėtinėms plaučių ligoms, tokiomis kaip astma ar lėtinė obstrukcinė plaučių liga.
  • Būtina pasitikrinti nedelsiant, jei vartojami vaistai sukėlė alergiją ar nepageidaujamus reiškinius, jei atkosėjote kraujo, čiuopiate padidėjusius limfmazgius, šeimoje yra sirgusių plaučių vėžiu, rūkote ar turėjote ilgalaikį kontaktą su asbestu, krūtinės ląstos rentgeno nuotraukoje šeimos gydytojas pastebėjo darinį plaučiuose, turėjote kontaktą su sergančiuoju tuberkulioze.
  • Jei jaučiatės nuolat pavargęs ar mieguistas siūlome užpildyti „EPWORTH mieguistumo skalę“ ir pasitikrinti ar Jūs turite riziką sirgti obstrukcine miego apnėja.

Gydytojo pulmonologo konsultacijai reikalingas šeimos gydytojo siuntimas, kartais dėl Jus varginančių negalavimų ar iškilusių klausimų norisi kuo skubiau pasitarti su gydytoju specialistu, tokiu atveju siūlome rinktis mokamą gydytojo pulmonologo konsultaciją Karoliniškių poliklinikoje.

Gydytojas pulmonologas teises, pareigas ir kompetencijų ribas apibrėžia medicinos norma MN 51:2004 „Gydytojas pulmonologas. Teisės, pareigos, kompetencija ir atsakomybė“ 2004 m. gruodžio 23 d. Sveikatos apsaugos ministro įsakymas Nr. V-948.

Gydytojas reumatologas

Gydytojas reumatologas tiria ir gydo suaugusius pacientus, sergančius sąnarių ligomis, sisteminėmis jungiamojo audinio ligomis, vaskulitais, kaulų, raumenų ir sausgyslių ligomis. Gydytojas reumatologas vertina ar gydymas yra veiksmingas, galimą pašalinį vaistų poveikį, rekomenduoja kaip pristabdyti reumatinės ligos raidą, išvengti paūmėjimo ir atitolinti komplikacijas.

  • Diagnozei patikslinti ir ligos eigai nustatyti atliekami būtini laboratoriniai tyrimai, stuburo ar sąnarių rentgenologinis tyrimas, kartais reikia atlikti sąnarių echoskopiją.
  • Įtarus ūminį reumatą, pacientas gali būti siunčiamas atlikti ramybės elektrokardiogramą ir širdies echoskopiją. Sergantieji artritu siunčiami gydytojo oftalmologo konsultacijai dėl galimo akių pažeidimo (uveito ar kt.). Ieškant infekcijos židinių, kartais tenka pasitarti su gydytoju otorinolaringologu, infekcinių ligų gydytoju, gydytoju ginekologu ar gydytoju urologu. Siekiant išvengti ilgalaikio neįgalumo dėl reumatinės judamojo aparato ligos, pacientai yra siunčiami gydytojo reabilitologo konsultacijai ir procedūroms.
  • Gydytojo reumatologo konsultacija svarbi, jei vargina bendras silpnumas, neaiškios kilmės karščiavimas, sąnarių skausmai, patinimas, sustingimas, riboti judesiai, deformacijos, rytinis apatinės nugaros dalies sukaustymas, raumenų skausmas, silpnumas, sumažėja jėga rankose ar kojose, šaltyje ar drėgmėje nubąla pirštai, skauda kaulus, kartojasi kaulų lūžiai, atsiranda kuprelė, sumažėja ūgis, kartojasi akių uždegimai, išsausėja akys, burna, gleivinės, jos išopėja, atsiranda odos bėrimų.
  • Būtina pasitikrinti nedelsiant, jei vartojami vaistai sukėlė alergiją ar nepageidaujamus reiškinius, jei atsirado artrito požymių (sąnario skausmas, sutinimas, paraudimas, riboti judesiai), šeimos gydytojas nustato be paaiškinamos priežasties padidėjusius uždegiminius kraujo rodiklius, šeimoje yra asmenų, sergančių autoimuninėmis reumatinėmis ligomis, buvo įkandusi erkė ir po kelių savaičių sutino sąnariai, sergate psoriaze ir skauda sąnariai, atsirado ūmus kojos nykščio skausmas.

Gydytojo reumatologo teises, pareigas ir kompetencijų ribas apibrėžia medicinos norma MN 72:2007 „Gydytojas reumatologas. Teisės, pareigos, kompetencija ir atsakomybė“ 2007 m. rugsėjo 14 d. Sveikatos apsaugos ministro įsakymas Nr. V-748.

Slaugytoja diabetologė

Slaugytoja diabetlogė yra specialistė, turinti papildomų žinių, gebėjimų, praktinių įgūdžių ir patirties ne tik mokyti diabetu sergančius pacientus pažinti ir valdyti diabetą gyvensenos keitimo ypatumų, savikontrolės, bet ir prižiūrėti sergančiųjų pėdas ar esančias žaizdas. Jos konsultacijoms reikia šeimos gydytojo siuntimo vieną kartą per metus.

  • Diabeto mokykloje suaugusieji ir vaikai mokosi pažinti diabetą. Neabejojama, kad diabeto mokymas gali padėti išvengti daugelio diabeto komplikacijų. Pirmą kartą nustačius diabetą dažniausiai mokomasi individualiai, vyksta penkios diabeto pamokos. Mokoma mitybos ir sveikos gyvensenos principų, savikontrolės, hipoglikemijos atpažinimo, kojų priežiūros, diabeto komplikacijų stebėjimo ir galimybės nuo jų apsisaugoti, insulino ir kitų švirkščiamų vaistų diabetui gydyti leidimo technikos, insulino dozės keitimo ir kitų aktualių klausimų. Kadangi informacijos apie diabeto priežiūrą yra daug, kasmet ji vis pasipildo gausiu pluoštu naujienų, rekomenduojama kasmet atvykti nors dviem slaugytojo diabetologo konsultacijoms, ypač kai nepavyksta suvaldyti svyruojančio gliukozės kiekio, nepasiekiamas glikozilinto hemoglobino rodiklis, atsirado komplikacijų, buvo pakeistas gydymas ir Jūs nebežinote, kaip elgtis toliau, laukiatės kūdikio. Mokymuose gali dalyvauti ir sergančiųjų šeimos nariai.
  • Diabetinės pėdos kabinete slaugytoja diabetologė šiuolaikiniu pėdų ir nagų tvarkymo metodu su specialia įranga bei instrumentais pašalins nuospaudas, suragėjusią odą, nukirps ar su šlifavimo įranga sutvarkys sveikus, sustorėjusius, suragėjusius ar deformuotus, įaugusius ir grybelio pažeistus nagus, suteiks žinių kaip rūpintis pėdomis, išvengti pėdos pažeidimų bei kaip elgtis jiems atsiradus. Diabetu sergantiems pacientams per metus rekomenduojama atlikti 4 gydomojo pedikiūro procedūras. Jei atsirado opa, kuo skubiau turite patekti pas slaugytoją diabetologę, kuri per 24 apsilankymus stengsis išgydyti Jūsų opą. Didžiosios dalies kojų pažeidimų ir net amputacijų būtų galima išvengti, jei sergantieji diabetu mokėtų tinkamai prižiūrėti pėdas, pasitartų su diabetinės pėdos specialiste, nuolatos atliktų gydomąjį pedikiūrą ir tinkamai šalintų pėdų odos suragėjimus, nuospaudas, profesionaliai būtų gydomos pėdos žaizdos ir opos. Pasitelkite diabeto pėdos priežiūrą geresnei savijautai.

Slaugytojo diabetologo teises, pareigas ir kompetencijų ribas apibrėžia “ Slaugytojo diabetologo kvalifikacinių reikalavimų aprašas” 2014 m. liepos 2 d. Sveikatos apsaugos ministro įsakymas Nr. V-754.

Gydytojas vaikų endokrinologas

Gydytojas vaikų endokrinologas tiria ir gydo vaikus, sergančius medžiagų apykaitos ir vidaus sekrecijos (endokrininių) liaukų – skydliaukės, prieskydinių liaukų, kasos, antinksčių, posmegeninės liaukos ir lytinių liaukų – ligomis, aptaria sveikos gyvensenos, sveikos mitybos, fizinio aktyvumo, kovos su nutukimu svarbą, galimus endokrininių ligų rizikos veiksnius, vertina ar gydymas yra veiksmingas, nustato galimą pašalinį vaistų poveikį, jei reikia keičia vartojamą gydymą, rekomenduoja kaip pristabdyti endokrininės ligos raidą ir išvengti jos ūmių ir lėtinių komplikacijų.

  • Diagnozei patikslinti ir ligos eigai nustatyti atliekami būtini laboratoriniai tyrimai, skydliaukės ir kaklo echoskopiją ir rentgenologiniai tyrimai kaulo brandumui (kauliniam amžiui) nustatyti ir augimo prognozei įvertinti. Gydytojas vaikų endokrinologas vertina ir stebi augimo tempą, prognozuoja tolesnį augimą, jei reikia atlieka papildomus tyrimus ir skiria gydymą. Siekdamas geros ilgalaikės cukrinio diabeto gydymo kontrolės sudaro diabeto priežiūros planą, moko savikontrolės ypatumų, pataria kaip kasdien pritaikyti insulino dozę jį švirkščiant ar vartojant nuolatine poodine infuzija insulino pompa, turi galimybę stebėti glikemijos rodiklius dinamikoje, įstaigoje įdiegtus gliukomačių nuskaitymo programą.
  • Gydytojas vaikų endokrinologas gali rekomenduoti vykti gydytojo dietologo konsultacijai svorio korekcijos klausimais, slaugytojos diabetologės konsultacijai dėl diabeto mokymo. Jei įtaria genetinę ligą, vaikas yra siunčiamas gydytojo genetiko konsultacijai.
  • Gydytojo vaikų endokrinologo konsultacija svarbi, jei vaikas nuolatos jaučiasi pavargęs, mieguistas, dirglus, greitai kinta nuotaika, blogai mokosi, gausiai prakaituoja, jam krenta ar auga svoris, vaikas nutuko ar yra vegetaras, sulėtėjo vaiko augimas (ūgis paauga mažiau nei 5 cm per metus), pakito kaklo apimtis ir forma, troškina ir gausiai šlapinasi, anksti prasidėjo brendimas (mažesnėms nei 8 metų mergaitėms ir mažesniems nei 9 m. berniukams) ar brendimas vėlyvas (neprasidėjo sulaukus 14 metų), ilgai neprasidėjo ar sutriko mėnesinių ciklas, atsirado gausūs bėrimai, padidėjo plaukuotumas, kyla klausimų dėl lytinio brendimo ypatumų.
  • Būtina patikrinti nedelsiant, jei vartojami vaistai sukėlė alergiją ar nepageidaujamus reiškinius, jei vaikui kartojasi dažnos hipoglikemijos, pablogėjo gliukozės rodikliai, atsirado alergija vaistams, šeimoje yra sirgusių autoimuninėmis skydliaukės ligomis, skydliaukės vėžiu, cukriniu diabetu, vaikas turi rizikos veiksnių susirgti diabetu (vyresni nei 10 metų amžiaus vaikai turi antsvorio ar yra nutukę, tarp pirmos ir antros eilės giminaičių yra sergančių diabetu, yra juodoji akantozė, cholesterolio kiekio padidėjimas, arterinė hipertenzija, policistinių kiaušidžių sindromas, ar gimė mažo svorio, motinai buvo gestacinis diabetas), yra ankstyvo brendimo požymių, greitai pasikeitė kūno formos, atsirado raudonų strijų, padidėjo plaukuotumas, pakilo kraujospūdis, vaikas serga genetinėmis ligomis (Ternerio, Klainfelterio ar Dauno sindromais).

Vaikystė ir paauglystė yra gražus ir spalvingas intensyvių hormoninių pokyčių, labai svarbių vaiko kasdienei savijautai, išvaizdai, augimui ir vystymuisi intelekto ir aplinkos pažinimo raidai, laikotarpis. Visi tikimės turėti sveikus, gražius ir protingus vaikus, tačiau kartais pastebime, kad vaikas nebe toks žvalus, ne toks džiaugsmingas, blogiau mokosi, pasikeitė jo išorinė išvaizda, atsirado įvairių kitų sunkiai paaiškinamų negalavimų. Šiuo atveju galioja taisyklė – jei neramu geriau pasitikrinti anksčiau ir gauti patarimą, nei sužinoti, kad kreipeisi per vėlai ir padėti jau nebėra kuo. Gydytojas vaikų endokrinologas visuomet profesionaliai atsakys į visus Jums rūpimus klausimus, tačiau jo konsultacijai reikalingas siuntimas. Kartais dėl Jūsų vaiką varginančių negalavimų ir iškilusių klausimų norisi kuo skubiau pasitarti su gydytoju specialistu, tuo atveju siūlome rinktis mokamą gydytojo vaikų endokrinologo konsultaciją Karoliniškių poliklinikoje.

Gydytojo vaikų endokrinologo teises, pareigas ir kompetencijų ribas apibrėžia medicinos norma MN 88:2006 „Gydytojas vaikų endokrinologas. Teisės, pareigos, kompetencija ir atsakomybė“ 2006 m. rugsėjo 29 d. Sveikatos apsaugos ministro įsakymas Nr. V-819.

Gydytojas vaikų gastroenterologas

Gydytojas vaikų gastroenterologas tiria ir gydo vaikus, sergančius virškinimo trakto – stemplės, skrandžio, dvylikapirštės žarnos, plonojo ir storojo žarnyno, kepenų, tulžies pūslės ir kasos ligomis, vertina ar gydymas yra veiksmingas, galimą pašalinį vaistų poveikį, aptaria sveikos gyvensenos, sveikos mitybos, fizinio aktyvumo, kovos su nutukimu svarbą, galimus virškinimo ligų rizikos veiksnius, rekomenduoja kaip pristabdyti virškinimo trakto ligų raidą ir išvengti paūmėjimo.

  • Diagnozei patikslinti ir ligos eigai nustatyti gali būti atliekami būtini laboratoriniai tyrimai, endoskopiniai tyrimai (diagnostinė ezofagogastroduodenoskopiją) ar pilvo organų echoskopija.
  • Gydytojo vaikų gastroenterologo konsultacija svarbi, jei vaikas nuolatos pavargęs, nedarbingas, krenta ar auga svoris, skauda ryjant maistą, vargina rėmuo, sausas nuolatinis kosulys, pykina, pučia ar skauda pilvą, neaiškios kilmės bėrimai, pagelto oda ar akys, užkietėjo viduriai ar nepaliaujamai viduriuoja.
  • Būtina pasitikrinti nedelsiant, jei vartojami vaistai sukėlė alergiją ar nepageidaujamus reiškinius, jei vaikas yra vegetaras, blogai auga, nustojo valgyti dėl emocinio streso, jei šeimoje viduriuoja kitas vaikas ar suaugusysis, yra susirgusių ūmiu hepatitu, netoleruojančių pieno, sergančių celiakija, uždegiminėmis žarnyno ligomis.

Praleisti pusryčiai, gausus šalto ar kelis kartus šildyto maisto, pusgaminių, sūrių užkandžių ir saldžiųjų gėrimų vartojimas, užkandžiavimas, nuolatinis skubėjimas, perteklinis vaikų užimtumas, fizinio aktyvumo stoka ir įtampa mokykloje dažnai sukelia virškinimo trakto negalavimus vaikams. Vis daugiau mokslinių įrodymų, kad nuo taisyklingos mitybos ir tinkamos virškinimo trakto veiklos priklauso gera mūsų kasdienė savijauta. Jei vaikui nuolatos pučia ar skauda pilvą, nepastovus tuštinimasis, siūlome nedelsiant ieškoti priežasties. Gydytojo vaikų gastroenterologo konsultacijai reikia siuntimo. Kartais dėl Jūsų vaiką varginančių negalavimų norisi kuo skubiau pasitarti su gydytoju specialistu, tuo atveju siūlome rinktis mokamą gydytojo vaikų gastroenterologo konsultaciją Karoliniškių poliklinikoje.

Gydytojo vaikų gastroenterologo teises, pareigas ir kompetencijų ribas apibrėžia medicinos norma MN 155:2015 „Gydytojas vaikų gastroenterologas. Teisės, pareigos, kompetencija ir atsakomybė“ 2015 m. lapkričio 9 d. Sveikatos apsaugos ministro įsakymas Nr. V-819.

Gydytojas vaikų kardiologas

Gydytojas vaikų kardiologas tiria ir gydo vaikus, sergančius širdies ir kraujagyslių ligomis, vertina ar gydymas yra veiksmingas, nustato galimą nepageidaujamą vaistų poveikį, stebi gijimo eigą, aptaria sveikos gyvensenos, sveikos mitybos, fizinio aktyvumo, kovos su nutukimu svarbą, vaikų kardiologinių ligų rizikos veiksnius, rekomenduoja kaip išvengti širdies ir kraujagyslių ligų, pristabdyti ligos raidą ir atitolinti komplikacijas.

  • Diagnozei patikslinti ir ligos eigai nustatyti, Karoliniškių poliklinikos gydytojai vaikų kardiologai įvertina Jūsų vaiko širdies ligų rizikos veiksnius, atkreipia dėmesį į šeimos kardiologinę anamnezę (arterinę hipertenziją, alpimus, staigias mirtis, įgimtas širdies ydas, širdies ritmo ir laidumo sutrikimus, paveldimas širdies ligas šeimoje), matuoja arterinį kraujospūdį (nuo 3 m. amžiaus visiems vaikams), skaičiuoja širdies susitraukimo dažnį ir atlieka būtinus laboratorinius (cholesterolio kiekio kraujyje tyrimą ir kt.) ir instrumentinius tyrimus: ramybės elektrokardiogramą – širdies ritmą ir laidumą atspindinčią kreivę, širdies echoskopiją – ultragarsinį širdies tyrimą, vertinantį širdies anatomiją ir veiklą, taip pat ir ilgalaikius stebėjimo tyrimus, rodančius gyvybinių organizmo funkcijų (širdies ritmo, laidumo ir arterinio kraujospūdžio) pokyčius įvairiomis kasdienėmis sąlygomis visą parą – paros elektrokardiogramos stebėseną arba Holterio monitoravimą ir paros arterinio kraujospūdžio (AKS) stebėseną. Jei būtina, nukreipia vaiką veloergometrijos tyrimui, kai atliekant dozuotą fizinį krūvį užrašoma elektrokardiograma. Specialūs tyrimai padeda nustatyti ir pritaikyti gydymą visiems sergantiems įgytomis ar įgimtomis širdies ydomis, arterine hipertenzija, širdies nepakankamumu ir kitomis širdies ligomis.
  • Gydytojai vaikų kardiologai supažindina vaikus ir jų tėvus kaip taisyklingai matuoti arterinį kraujospūdį namuose ir registruoti duomenis.
  • Vaikų skausmų krūtinės ląstoje priežastys gali būti ne kardiologinės, o kitos kilmės: gastroenterologinės (gastroezofagealinio refliukso liga), ortopedinės (netaisyklinga laikysena, skoliozė), neurologinės (tarpšonkaulinė neuralgija) ir kt. Tuomet prireikia gydytojo vaikų gastroenterologo, gydytojo ortopedo–traumatologo, gydytojo vaikų neurologo konsultacijų. Dusulį, nuovargį ar ritmo sutrikimus gali sukelti mažakraujystė, endokrininės ir plaučių ligos. Tuomet ligonis nukreipiamas bendram kraujo tyrimui atlikti, gydytojo vaikų endokrinologo ir gydytojo vaikų pulmonologo konsultacijoms.
  • Gydytojo vaikų kardiologo konsultacija svarbi, jei vaikas jaučiasi pavargęs, nedarbingas, jį vargina silpnumas, prakaitavimas, skausmas širdies plote ar kitoje krūtinės ląstos srityje, jam trūksta oro ar spaudžia krūtinę lipant laiptais ar bėgant, blogai toleruoja fizinį krūvį, jam trinka širdies ritmas ir jaučia širdies permušimus, svaigsta galva, buvo netekęs sąmonės, ypač fizinio krūvio metu ar sėdint, blogai auga, taip pat ir planuojantiems sportuoti vaikams nors kartą per metus, siekiant įvertinti fizinį pasirengimą, o vėliau ir fizinio krūvio poveikį sveikatai.
  • Dažnai į gydytoją vaikų kardiologą kreipiasi mažieji pacientai, besiskundžiantys skausmais krūtinės ląstoje, turintys padidėjusį arterinį kraujo spaudimą. Šeimos gydytojai bei kitų specialybių vaikų gydytojai vaikų kardiologo konsultacijai kreipia vaikus, kuriems patys nustato ūžesius širdies plote. Tuomet vaikų kardiologo konsultacijos tikslas – atsakyti į klausimą: kokia ūžesio kilmė, ar ūžesys susijęs su širdies liga ar yra funkcinio pobūdžio.
  • Būtina patikrinti vaikus nedelsiant, jei vartojami vaistai sukėlė alergiją ar nepageidaujamus reiškinius, jei atsirado bent vienas iš aukščiau išvardintų nusiskundimų, o ypač jei nusiskundimai sutapo su persirgta virusine infekcija, gripu, angina)ar atsirado pasveikus nuo jų, jei šeimoje yra sirgusių širdies ydomis, reta liga hipertrofine kardiomiopatija.
  • Jei šeimoje yra sergančiųjų arterine hipertenzija, vaikas irgi gali turėti padidėjusį arterinį kraujo spaudimą. Toks vaikas turi būti tiriamas dėl arterinės hipertenzijos. Jei šeimoje yra sergančiųjų hipercholesterolemija, vaikas irgi gali turėti padidintą cholesterolio kiekį kraujyje. Toks vaikas turi būti tiriamas dėl šeiminės hipercholesterolemijos. Jei vaikas nutukęs ar serga kita lėtine liga (cukriniu diabetu, lėtine inkstų liga, kraujo onkologine liga ar kt.) jis priskiriamas didelės kardiovaskulinės rizikos grupei. Jam pas vaikų kardiologą lankytis būtina. Jei vaikas dėl kitos ūmios ar lėtinės ligos gydomas vaistais ilginančiais QTc tarpą elektrokardiogramoje, jam turi būti atliekamos elektrokardiogramos ir įvertinamas QTc tarpas.

Sirgti gali ne tik suaugusių žmonių širdelės, bet ir vaikų. Dažnai numojama ranka, jei vaikas blogai toleruoja fizinį krūvį, skundžiasi skausmais širdies plote ar širdies plakimu bei permušimais. O gal vertą patikrinti pas vaikų kardiologą savo vaiko širdies būklę? Gydytojo vaikų kardiologo konsultacijai reikia siuntimo, kartais dėl Jūsų vaiką varginančių negalavimų ar iškilusių klausimų norisi kuo skubiau pasitarti su gydytoju specialistu, tuo atveju siūlome rinktis mokamą gydytojo vaikų kardiologo konsultaciją Karoliniškių poliklinikoje.

Gydytojo vaikų kardiologo teises, pareigas ir kompetencijų ribas apibrėžia medicinos norma MN 113:2005 „Gydytojas vaikų kardiologas. Teisės, pareigos, kompetencija ir atsakomybė“ 2005 m. lapkričio 9 d. Sveikatos apsaugos ministro įsakymas Nr. V-860.

Gydytojas vaikų neurologas

Gydytojas vaikų neurologas tiria ir gydo kūdikius ir vaikus, sergančius įvairiomis galvos ir periferinių nervų ligomis, nustato galvos skausmų ir svaigimo, miego sutrikimų, tikų ir kitų nevalingų judesių priežastis. Taip pat konsultuoja vaikus su sutrikusia raida, cerebriniu paralyžiumi, patiriančius epilepsijos priepuolius, sergančius įgimtomis ar įgytomis periferinės nervų sistemos, nervų – raumenų ligomis, aptaria vaikų neurologinių ligų rizikos veiksnius, vertina ar gydymas yra veiksmingas, nustato galimą nepageidaujamą vaistų poveikį, stebi gijimo eigą, aptaria galimus neurologinių ligų rizikos veiksnius, rekomenduoja kaip pristabdyti ligos raidą ir atitolinti komplikacijas.

  • Diagnozei patikslinti ir ligos eigai nustatyti atliekami būtini laboratoriniai tyrimai stuburo rentgeno nuotrauka, kaklo kraujagyslių dvigubą skenavimas, jei reikia vaikai siunčiami galvos smegenų ultragarsiniam tyrimui ar brangiems kompiuterinės tomografijos ir magnetinio branduolinio rezonanso tyrimams.
  • Kartais neurologinių simptomų priežastimi gali būti ne neurologinės ligos, tenka atlikti kraujo tyrimus dėl mažakraujystės, prireikia gydytojo vaikų endokrinologo, gydytojo oftalmologo, gydytojo otorinolaringologo konsultacijos ir tyrimų.
  • Gydytojo vaikų neurologo konsultacija svarbi, jei vaikai jaučiasi nuolatos pavargę, nedarbingi, juos vargina silpnumas, išsekimas, svaigsta galva, keletą kartų be priežasties neteko sąmonės, vargina galvos skausmai, tikai, nevalingi judesiai, nebejaučia skonio, sutriko uoslė ar kiti jutimai, jei naujagimiai turėjo gimdymo traumą, gimė iš sudėtingo, komplikuoto nėštumo ar gimdymo, dažnai neramūs, jei vaiko vystymasis lėtesnis ar sutrikęs.
  • Būtina patikrinti vaikus nedelsiant, jei vartojami vaistai sukėlė alergiją ar nepageidaujamus reiškinius, vaikas po galvos traumos, pradėjo mažai, užtęstai ar neaiškiai kalbėti, atsirado traukuliai, jei šeimoje yra sergančių epilepsija ar kitomis nervų sistemos ligomis.

Vaiko entuziazmas, žvalumas, spartus bėgiojimas ir besišypsantis veidas – daugelio tėvų svajonė. Tačiau kartais vaikai serga neurologinėmis ligomis, kurias laiku nustačius ir tinkamai gydant pasiekiamas puikus rezultatas. Dažnai gydytojai vaikų neurologai sako, kad klaidinančios ir gąsdinančios informacijos apie vaikų elgesį ir nervų ligas internete gausu, pasitarkite su savo šeimos gydytoju ar gydytoju specialistu prieš vertindami kritiškai savo vaiką ar nerimaudami dėl jo būklės. Gydytojo vaikų neurologo konsultacijai reikia siuntimo, kartais dėl Jūsų vaiką varginančių negalavimų ar iškilusių klausimų norisi kuo skubiau pasitarti su gydytoju specialistu, tuo atveju siūlome rinktis mokamą gydytojo vaikų neurologo konsultaciją Karoliniškių poliklinikoje.

Gydytojas vaikų pulmonologas

Gydytojas vaikų pulmonologas tiria ir gydo vaikus, sergančius kvėpavimo takų (trachėjos, bronchų) ir plaučių ligomis, įgimtomis ir kitų sistemų ligomis, pasireiškiančiomis kvėpavimo sutrikimais, aptaria sveikos gyvensenos, fizinio aktyvumo, kovos su nutukimu svarbą, vaikų kvėpavimo takų ligų rizikos veiksnius, vertina ar gydymas yra veiksmingas, rekomenduoja kaip galima išvengti ligos raidos ir apsisaugoti nuo dažnų ar pavojingų kvėpavimo sistemos susirgimų.

  • Ūmių kvėpavimo ligų tinkamas gydymas priklauso nuo tikslios ir laiku nustatytos diagnozės. Lėtinių kvėpavimo ligų ankstyva diagnostika itin svarbi siekiant kuo anksčiau skirti gydymą, pagerinti ligos prognozę ir gyvenimo kokybę.
  • Diagnozei patikslinti ir ligos eigai nustatyti bei kontroliuoti gali būti atliekami būtini laboratoriniai tyrimai (pilnas kraujo tyrimas, mikrobiologiniai tyrimai, skreplių tyrimai, imunologiniai tyrimai alerginėms ligoms patikslinti), vaikams nuo 6 metų atliekami kvėpavimo funkcijos tyrimai (spirometrija), kartais reikia atlikti krūtinės ląstos rentgenologinį tyrimą. Gydytojas vaikų pulmonologas, siekdamas patikslinti ar buvęs vaiko kontaktas su sergančiuoju tuberkulioze neapsikrėtė tuberkuliozės bakterijomis, gali siųsti Mantoux (tuberkulino mėginio) reakcijai atlikti ir jei jis nėra normalus vaikas tiriamas papildomai.
  • Gydytojai vaikų pulmonologai glaudžiai bendradarbiauja su kitų sričių specialistais (gydytojais otorinolaringologais, gydytojais vaikų gastroenterologais, gydytojais vaikų kardiologais, gydytojais alergologais, gydytojais vaikų endokrinologais, gydytojais ortopedais traumatologais, gydytojais dietologais ir psichologais).
  • Sergančiųjų bronchine astma gydytojas prašo užpildyti specialius ligos kontrolės klausimynus, kuriuos pildo tėvai kartu su vaiku jei konsultuojami nedideli 4–11 metų vaikai, vyresni vaikai klausimynus pildo patys savarankiškai. Konsultacijos metu vaikai ir tėvai mokomi taisyklingai naudotis astmos gydymui paskirtais vaistais ir priemonėmis, patikrinama ar teisingai vartojamas jau paskirtas gydymas, išsiaiškinami kilę kasdieniai sunkumai ar nesklandumai.
  • Dar viena svarbi gydytojų pulmonologų darbo sritis yra aktyvi kvėpavimo ligų prevencija, todėl konsultacijos metu gali būti aptariami imunoprofilaktikos, fizinio aktyvumo, pasirengimo ir mitybos klausimai. Vaikus, sergančius lėtinėmis kvėpavimo takų ligomis, skatinama nemokamai paskiepyti nuo gripo kasmet ir nuo pneumokoko vieną kartą gyvenime, tam, kad apsaugotų nuo dažnų astmos paūmėjimų, mažintų sergamumą, gerintų ugdymo įstaigų lankymą ir mažintų tėvų nedarbo dienas, susirgus vaikui. Pakankamas fizinis aktyvumas, ypač lauke, tiek ir taisyklinga subalansuota mityba nuo pirmų gyvenimo dienų yra labai svarbūs gerai kvėpavimo sistemos veiklai ir ligų profilaktikai.
  • Gydytojo vaikų pulmonologo konsultacija svarbi, jei vaikus vargina silpnumas, bendro pobūdžio negalavimai, netoleruoja fizinio krūvio, užsitęsė febrilus ar subfebrilus karščiavimas, vaikas knarkia miegodamas, vargina priepuolinis ar nuolatinis kosulys, atkosėja skreplių ar negali atsikosėti, dūsta, spaudžia ar skauda krūtinę. Jei vaikas serga dažnai pasikartojančiomis kvėpavimo takų ligomis, netaisyklingai kvėpuoja (pakinta kvėpavimo dažnis, iškvėpimo ar įkvėpimo ilgumas, pobūdis), pakinta krūtinės ląstos forma taip pat reikalinga specialisto konsultacija.
  • Būtina patikrinti vaikus nedelsiant, jei vartojami vaistai sukėlė alergiją ar nepageidaujamus reiškinius, jei šeimoje yra sirgusių tuberkulioze, įtariant galimą kontaktą su artimoje aplinkoje ar kaimynystėje gyvenančiais atvira tuberkulioze sergančiais asmenimis. Taip pat, kai šeimoje yrą ilgai laiką (ilgiau nei 1 mėnesį) kosinčių asmenų ir kosėti ar negaluoti pradeda vaikas. Gydytojo vaikų pulmonologo konsultacija būtina, jei vaikui dažnai kartojasi apatinių kvėpavimo takų ligos su obstrukcija, pasikartojantys naktinio kosulio epizodai, tėvai pastebi pakitusį kvėpavimą (dažnesnį ar su pašaliniais garsais).

Plaučiai yra vienas labiausiai dirbančių žmogaus organų. Jie atsakingi už viso organizmo “kvėpavimą” – įkvepiamas deguonis per alveoles patenka į kraujotaką, o iš kraujo grįžta ir iškvepiant pašalinamas anglies dvideginis. Taisyklingas kvėpavimas sveikiems vaikams užtikrina gerą savijautą, žvalumą ir darbingumą. Epidemiologiniai tyrimai rodo, kad sergamumas obstrukcinėmis kvėpavimo organų ligomis auga, daugėja vaikų sergančių alerginėmis ligomis, astma. Dažnai tenka išgirsti tėvų klausimą, jei vaikui diagnozuota astma ar astminis bronchitas, ar tai visam gyvenimui. Į tokius ir visus kitus su kvėpavimo sistema susijusius klausimus gydytojas vaikų pulmonologas konsultacijos metu pateiks išsamius atsakymai ir paaiškinimus, atsižvelgdamas į individualią vaiko situaciją (ligos progresavimą, eigą, šeimyninę ligų istoriją, alergijų riziką ir kt.). Gydytojo vaikų pulmonologo konsultacijai reikia siuntimo, kartais dėl Jūsų vaiką varginančių negalavimų ir iškilusių klausimų norisi kuo skubiau pasitarti su gydytoju specialistu, tuo atveju siūlome rinktis mokamą gydytojo vaikų pulmonologo konsultaciją

Gydytojo vaikų pulmonologo teises, pareigas ir kompetencijų ribas apibrėžia medicinos norma MN 62:1998 „Gydytojas vaikų kardiologas. Teisės, pareigos, kompetencija ir atsakomybė“ 1998 m. rugsėjo 11 d. Sveikatos apsaugos ministro įsakymas Nr. V-511.

Gydytojas vaikų reumatologas

Gydytojas vaikų reumatologas tiria ir gydo vaikus, sergančius reumatinėmis ligomis – sąnarių uždegimais, sisteminėmis jungiamojo audinio ligomis, vaskulitais ar kitomis retomis ligomis. Gydytojas vaikų reumatologas aptaria sveikos gyvensenos, fizinio aktyvumo, kovos su nutukimu svarbą, vaikų reumatinių ligų rizikos veiksnius, vertina ar gydymas yra veiksmingas, galimą pašalinį vaistų poveikį, rekomenduoja prevencijos priemones, kaip išvengti reumatinės ligos raidos ar paūmėjimo.

  • Diagnozei patikslinti ir ligos eigai nustatyti gali būti atliekami būtini laboratoriniai tyrimai (bendras kraujo tyrimas, uždegiminiai kraujo rodikliai, elektrolitų kiekis kraujyje, bendras šlapimo tyrimas), sąnarių rentgenologinis tyrimas, kartais reikia atlikti sąnarių echoskopiją.
  • Įtarus ūminį reumatą, vaikas gali būti siunčiamas atlikti ramybės elektrokardiogramą ir širdies echoskopiją. Visi sergantieji artritu siunčiami gydytojo oftalmologo konsultacijai dėl galimo akių pažeidimo (uveito ar kt.). Ieškant infekcijos židinių, kartais tenka pasitarti su gydytoju otorinolaringologu, infekcinių ligų gydytoju ir kitais specialistais. Siekiant išvengti ilgalaikio vaiko neįgalumo dėl reumatinės judamojo aparato ligos, mažieji pacientai yra siunčiami gydytojo reabilitologo konsultacijai ir procedūroms.
  • Gydytojo vaikų reumatologo konsultacija svarbi, jei vaiką vargina neaiškios kilmės karščiavimas, sąnarių skausmai, patinimas, paraudimas, sąnarių sustingimas, riboti judesiai, deformacijos, galūnių skausmai, raumenų skausmai ir raumenų silpnumas, šaltyje ar drėgmėje nubąla pirštai, odos bėrimai, kartojasi akių uždegimas. Jei šeimoje yra sergančių psoriaze, vaikas gali susirgti psoriaziniu artritu, jei vaikui buvo įsisiurbusi erkė, kuri sukėlė Laimo ligą – Laimo ligos artritu.
  • Būtina patikrinti vaikus nedelsiant, jei vaikas prieš 3 savaites sirgo angina ir pradėjo vėl karščiuoti, atsirado sąnarių skausmai ir(ar) patinimai, net ir trumpalaikiai (galimas ūminis reumatas), jei vaikui atsirado artrito požymiai (galima jaunatvinio idiopatinio artrito pradžia su akių pažeidimu, tuomet gydytojo oftalmologo konsultacija reikalinga nedelsiant), jei vaikas ilgai karščiuoja, jo kraujo rodikliai rodo uždegimą, bet gydymas antibiotikais yra neveiksmingas (galimas jaunatvinis idiopatinis artritas su sistemine pradžia) arba karščiuoja periodiškai (galimas autouždegiminis sindromas).

Judėjimas – maloni ir džiugi vaikų veikla; harmoningo vaiko vystymosi, organizmo ištvermės, protinio darbingumo ir sveikatos stiprinimo veiksnys, bendraminčių rato plėtros, saviugdos ir atsipalaidavimo šaltinis. Susirgus reumatinėmis ligomis vaikystėje, sąnarių pokyčiai gali būti labai spartūs, tuomet ir vaikų džiaugsmas judėti ir pažinti pasaulį gali slopti. Supratus, kad vaiką vargina sąnarių skausmai, reikia kuo anksčiau kreiptis pagalbos. Gydytojo vaikų reumatologo konsultacijai reikia siuntimo. Kartais dėl Jūsų vaiką varginančių negalavimų ar iškilusių klausimų norisi kuo skubiau pasitarti su gydytoju specialistu, tuo atveju siūlome mokamą gydytojo vaikų reumatologo konsultaciją Karoliniškių poliklinikoje.

Paskutinį kartą redaguota: 2022-05-22, 15:59:18