Slaugos ir paliatyviosios pagalbos skyrius
Slaugos ir paliatyviosios pagalbos skyrius
Siekiant užtikrinti visapusišką daugiadisciplininę priežiūrą vaikams ir suaugusiems turintiems negalią, pacientams po operacijos dienos stacionare ir senyvo amžiaus asmenims, kuriems dėl somatinių ligų ir pažeidimų nustatytas bendras funkcinis sutrikimas, slaugos ir paliatyviosios pagalbos skyrius paslaugas teikia darbo dienomis ir savaitgaliais, prie VšĮ Karoliniškių poliklinikos prisirašiusiems pacientams namuose.
Paspaudę ant nuorodos, rasite Slaugos ir paliatyviosios pagalbos skyriaus komandą;
Ambulatorinės slaugos paslaugos namuose (ASPN) – licencijuojamos asmens sveikatos priežiūros paslaugos, teikiamos paciento namuose, siekiant užtikrinti slaugos paslaugų tęstinumą, patenkinti paciento slaugos poreikius namų sąlygomis ir skatinti paciento savirūpą.
ASPN skiriama šeimos gydytojo siuntimu pacientams, kurie atitinka tam tikrus kriterijus:
- Asmenys, kuriems pagal Slaugos paslaugų poreikio vertinimo klausimyną yra nustatytas mažas, vidutinis ar didelis slaugos poreikis.
- Asmenys, kuriems po suteiktų dienos chirurgijos paslaugų, išlieka sutrikęs gebėjimas savarankiškai rūpintis savo asmeniniu gyvenimu ir yra reikalinga pooperacinė slauga namuose.
Poliklinikos paliatyviosios pagalbos ir slaugos komandą sudaro: bendrosios praktikos slaugytojai, slaugytojų padėjėjai ir kineziterapeutai.
Bendrosios praktikos slaugytojai pacientų namuose teikia šias slaugos paslaugas:
- Vertina ir seka paciento būklę.
- Paciento artimuosius apmoko slaugos ir priežiūros įgūdžių.
- Matuoja ir vertina paciento kūno temperatūrą, arterinio kraujo spaudimą, pulsą ir kvėpavimo dažnį bei gliukozės kiekį kraujyje.
- Užrašo elektrokardiogramą.
- Atlieka odos ir jos priedų, žaizdų, pragulų ir stomų priežiūrą.
- Leidžia vaistus į raumenis ar veną.
- Prijungia ir prižiūri lašelinę sistemą.
- Prižiūri drenus, kateterius, maitinimo zondus, tracheostominius vamzdelius ir išsiurbia kvėpavimo takų sekretą.*
- Paimama kraują laboratoriniams tyrimams.
- Atlieka vakcinaciją.
*Pacientams, kuriems atlikta tracheostoma ir būtinas gleivių išsiurbimas iš kvėpavimo takų ir pacientams, kuriems būtina dirbtinė plaučių ventiliacija, ASPN teikiama tik turint juos stacionare gydžiusio gydytojo siuntimą, kuriame nurodyta, kad paciento artimieji stacionaro gydytojo yra apmokyti prižiūrėti pacientą. Paciento artimieji raštu patvirtina, kad paciento priežiūra bus užtikrinama visą parą ir yra informuoti apie riziką, galinčią kilti tokį pacientą slaugant namuose.
Bendrosios praktikos slaugytojo padėjėjas:
- Matuoja ir vertina paciento kūno svorį, ūgį, temperatūrą, arterinio kraujo spaudimą, pulsą ir kvėpavimo dažnį.
- Padeda atlikti gydytojo paskirtas procedūras.
- Suteikia pagalbą pacientui judant, valgant, užtikrina higienines paciento reikmes, reikalui esant padeda sureguliuoti lovą.
- Slaugytojos padėjėjas vykdo visus specialisto nurodymus.
Slaugos ir paliatyviosios pagalbos skyriaus kineziterapeutai:
- Vertina funkcinį paciento savarankiškumą ir ištvermę.
- Padeda atlikti gydomuosius pasyvius, pusiau aktyvius, aktyvius ir su pasipriešinimu pratimus.
Paliatyvioji pagalba – paciento, sergančio pavojinga gyvybei liga, ir jo artimųjų gyvenimo kokybės gerinimo priemonės, apimančios kančių palengvinimą, ligos sukeltų simptomų bei kitų ligų valdymą ir prevenciją bei padedančios spręsti kitas fizines, psichosocialines ir dvasines problemas.
Ambulatorinių paliatyviosios pagalbos paslaugos suaugusiesiems ir vaikams teikiamos teisės aktų nustatyta tvarka (sveikatos apsaugos ministro 2007 m. sausio 11 d. įsakymu Nr. V-14 „Dėl Stacionarinių paliatyviosios pagalbos paslaugų suaugusiesiems ir vaikams teikimo ir apmokėjimo Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšomis reikalavimų aprašo ir Ambulatorinių paliatyviosios pagalbos paslaugų suaugusiesiems ir vaikams teikimo ir apmokėjimo Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšomis reikalavimų aprašo patvirtinimo“).
Siuntimą ambulatorinėms paliatyviosios pagalbos paslaugoms gauti išrašo gydantis gydytojas.
Ambulatorinės paliatyviosios pagalbos paslaugos teikiamos suaugusiems asmenims, kurių sveikatos būklė atitinka visus šiuos kriterijus:
- Ligos gydymui išnaudotos visos aktyviojo gydymo galimybės.
- Paciento sveikatos būklė pagal Rytų kooperatinės onkologijos grupės (angl. Eastern Cooperative Oncology Group, ECOG) skalę įvertinta 2 arba mažiau balų ir (arba) BARTHEL indeksas – 60 arba mažiau balų, ir (arba) Karnovskio indeksas – 40 arba mažiau balų.
- Pacientui reikalinga simptomų terapija, t.y. ligos simptomų valdymas, kuris gali pagerinti paciento ir jo artimųjų gyvenimo kokybę.