Sausio paskutinę savaitę, minima Europos gimdos kaklelio vėžio prevencijos savaitė

Sausio paskutinę savaitę, minima Europos gimdos kaklelio vėžio prevencijos savaitė

2023 01 24


Sausio paskutinę savaitę, minima Europos gimdos kaklelio vėžio prevencijos savaitė, kurios tikslas  atkreipti gyventojų dėmesį į šią ligą, rizikos veiksnius ir prevencijos priemones.

Atlikę didelio skaičiaus moterų visame pasaulyje tyrimus, mokslininkai nustatė tam tikrus rizikos veiksnius, kurie padidina tikimybę, kad gimdos kaklelio ląstelės pakis ar taps vėžinėmis. Jie mano, jog dažniausiai gimdos kaklelio vėžys išsivysto, kai kartu veikia du ar daugiau rizikos veiksnių.

Mokslininkai įrodė, kad vienas svarbiausių gimdos kaklelio vėžio rizikos veiksnių yra žmogaus papilomos viruso (ŽPV) infekcija gimdos kaklelyje.

Taip pat, susirgti gimdos kaklelio vėžiu rizika didėja, jei:

  • daugėja lytinių partnerių skaičius;
  • lytiniai santykiai pradedami esant jauno amžiaus (iki 18 m.);
  • ilgą laiką vartojami oraliniai kontraceptikai;
  • kiti rizikos veiksniai – aplinkos įtaka, moters hormoninė būklė, rūkymas ir kt.

Gimdos kaklelio vėžys išsivysto iš pakitusių gimdos kaklelio gleivinės epitelinių ląstelių. Pradžioje ląstelės pakinta ir tampa nebenormalios, tačiau jos dar nėra vėžinės. Tokie pokyčiai kartais išnyksta savaime, bet kartais ima vystytis toliau. Tai gali trukti net 10–20 metų, kol galų gale išsivysto vėžys. Kitaip tariant, ląstelių pokyčiai, kol išsivysto piktybinis navikas, yra ikivėžiniai.

Kol kas efektyviausias gimdos kaklelio vėžio prevencijos būdas – anksti nustatyti ir gydyti ikivėžinius pakitimus.

Primename, kad Lietuvoje nuo 2004 m. liepos mėn. vykdoma valstybės finansuojama gimdos kaklelio vėžio prevencijos programa. Pagal šią programą nuo 25 iki 60 metų amžiaus moterys turėtų 1 kartą kas 3 metus nemokamai pasitikrinti dėl gimdos kaklelio ikivėžinių pakitimų ar vėžio.

Taip pat nuo 2016 m. rugsėjo, visos 11 metų mergaitės, o nuo 2023 m. vasario mėnesio nemokamai bus skiepijami ir berniukai nuo ŽPV infekcijos. Vakcinacijos schemą sudaro dvi vakcinos dozės, tarp kurių turi būti ne trumpesnė kaip 6 mėn. pertrauka.

ŽPV infekcija tai dažniausia pasaulyje lytiniu  keliu per tiesioginį sąlytį su užsikrėtusiu asmeniu  perduodama infekcija. Šiuo metu žinoma daugiau kaip 200 žmogaus papilomos viruso tipų, iš kurių apie 40 tipų aptinkama lytinių organų gleivinėje, vieni iš jų kelia mažą, kiti – didelę vėžio išsivystymo riziką. Galima užsikrėsti iš karto ne vienu, bet keliais ŽPV tipais.

Svarbu paminėti tai, kad žmogaus papilomos virusas tiek vyrams, tiek moterims gali sukelti išangės ir lytinių organų vėžį, tam tikrus galvos ir kaklo vėžinius susirgimus.

Skiepijant ŽPV vakcinomis, galima išvengti iki 75 proc. visų gimdos kaklelio vėžio atvejų.

TAI SVARBU! Jeigu visos moterys reguliariai tikrintųsi pas ginekologą ir joms būtų atliekamas PAP testas (gimdos kaklelio ląstelių citologinis tyrimas) dauguma ikivėžinių pokyčių būtų nustatomi ir pagydomi nespėjus išsivystyti vėžiui. Taip būtų užkirstas kelias invaziniams navikams atsirasti. Invazinis navikas gali būti aptiktas ankstyvosios stadijos, kai jį dar galima išgydyti.

Dėl vakcinacijos prašome kreiptis į  vaiko, o dėl prevencinių programų į savo šeimos gydytoją, registruoti galite internetu e.paciento portale arba e.sveikata bei telefonu:
Karoliniškių poliklinikos ir Pilaitės SPC pacientai – (8 5) 216 8911;
Lazdynų sveikatos priežiūros pacientai (8 5) 216 8813;

Dėl išsamios informacijos apie Poliklinikoje vykdomas prevencines programas prašome kreiptis į Prevencinių ligų kabinetą.

Informacija parengta remiantis Nacionalinio vėžio instituto ir Valstybinės ligonių kasos medžiaga

Paskutinį kartą redaguota: 2023-01-24 09:33:48