Nuo švenčių euforijos iki emocinio nuovargio: kaip šventės veikia psichinę sveikatą?

Nuo švenčių euforijos iki emocinio nuovargio: kaip šventės veikia psichinę sveikatą?

2024 01 03


Metų šventės – laikotarpis, kuris atneša ne tik euforiją, džiaugsmą, vidinę ramybę, bendravimą su šeima, draugais, artimaisiais, naujų užsibrėžtų tikslų siekimą ir įgyvendinimą, bet ir psichologinius iššūkius ar net rimtas sveikatos problemas.

  •  Pošventinė depresija ar liūdesys.

Šventinei euforijai nuslūgus, kai kuriems žmonėms gali atsirasti liūdesio jausmas ar net depresija. Staigus perėjimas nuo šventinės atmosferos prie kasdienybės gali sukelti emocinį nuovargį.

  • Finansiniai iššūkiai.

Didėlės išlaidos šventiniu laikotarpiu gali sukelti finansinį stresą. Tai gali turėti įtakos žmonių psichinei būsenai ir santykiams šeimoje.

  • Santykiai šeimoje.

Intensyvūs šventiniai susibūrimai gali padidinti įtampos lygį tarp šeimos narių. Po švenčių atsiradę neaiškumai ar nesutarimai gali turėti įtakos bendravimui ir santykiams

  • Grįžimas į darbą.

Po užsitęsusio šventinio laikotarpio daugeliui gali būti sunku grįžti į darbą. Staigus perėjimas nuo atostogų prie kasdieninio darbo gali sukelti stresą, demotyvaciją, prisitaikymo (adaptacijos) sunkumus, turėti įtakos darbo produktyvumui ir efektyvumui.

  Kaip išvengti šių pasekmių?

  • Jei nepavyko laiku susiplanuoti sklandaus švenčių laikotarpio, nenusiminkite, jų dar bus ateityje. Planuokite tolimesnius darbus, atostogas, šventes.
  • Palaikykite gerą emocinę ir fizinę savo sveikatos būklę. Poilsis, mityba ir fizinis aktyvumas padės jums sumažinti stresą.
  • Skatinkite atvirą ir nuoširdų bendravimą tiek šeimoje, tiek darbe. Tai padės išvengti nesusipratimų ir konfliktų.
  • Lengviau prisitaikoma, kai darbas pradedamas nuo mažesnių, lengviau įgyvendinamų užduočių ir palaipsniui grįžtama prie įprasto darbo ritmo.

Dėl intensyvaus švenčių laikotarpio senjorai gali jausti didesnį vienatvės jausmą, patirti emocinį nuovargį, jausti nostalgiją ar ilgesį, ypač jei šventės prabėgo be artimųjų. Dalis žmonių gali būti labiau jautrūs pokyčiams, atsiradusiems dėl švenčių ar aplinkos kaitos. Tai gali sukelti didesnį stresą bei kontrolės praradimo jausmą, ypač jei buvo pripratę prie stabilesnės kasdienybės. Svarbu senjorams ir psichikos negalią turintiems pacientams parodyti dėmesį.

Keletas patarimų:

  • Emocinio palaikymo suteikimas. Būti šalia ir skirti laiko senjorams ar psichikos negalią turintiems pacientams, kurie po švenčių gali jaustis vieniši arba nesuprasti.
  • Stabilumo ir rūpesčio parodymas. Svarbu palaikyti stabilumą ir aiškią dienotvarkę, kad pacientai galėtų lengviau prisitaikyti prie pokyčių po švenčių.
  • Susirinkimai ar bendruomeninės veiklos. Skatinti dalyvavimą veiklose, renginiuose ar susibūrimuose, kurie suteikia bendruomeniškumo jausmą ir padeda sumažinti vienatvę.
  • Informacijos teikimas. Senjorams svarbu suteikti informaciją apie galimas socialines programas, finansinę pagalbą ar sveikatos priežiūros paslaugas, kuriomis jie gali pasinaudoti.
  • Profesionalios pagalbos teikimas. Pasibaigus šventėms, jaučiant ilgesį ar nostalgiją, svarbu prisiminti, kad emocijos gali būti sudėtingos ir jas suvaldyti yra iššūkis. Norint ateityje išvengti sunkesnių problemų, svarbu suprasti savo jausmus ir laiku į juos reaguoti.

Jei jaučiatės prislėgti ar patiriate emocinius sunkumus, nesidrovėkite kreiptis pagalbos į specialistus. Psichologai ar psichiatrai gali suteikti žinių, paramos ar sudaryti gydymo planą, padėsiantį per sunkų ar sudėtingą laikotarpį. Kasdienis gyvenimas gali būti pilnas iššūkių, o po švenčių iškilusių jausmų suvaldymas nėra lengvas. Svarbiausia yra rūpintis savo psichine sveikata ir būti pasiruošus ieškoti pagalbos.

Karoliniškių poliklinikos Psichikos sveikatos centrų specialistai – gydytojai psichiatrai, medicinos psichologai, socialiniai darbuotojai, slaugytojos pasiruošę padėti visiems, kuriems tos pagalbos reikia.

Karoliniškių poliklinikos Psichikos sveikatos centrą rasite adresu - Loretos Asanavičiūtės g. 27A, Vilnius.
Registruotis telefonu (8 5) 245 8417.

Lazdynų SPC Psichikos sveikatos centrą rasite adresu - Architektų g. 17, Vilnius.                                                                                                                                                    Registruotis telefonu (8 5) 216 8813.

Už informaciją dėkojame Lazdynų SPC Psichikos sveikatos centro vedėjai gydytojai psichiatrei Astai Mitkuvienei. 

 

 

 

 

 

 

 

Paskutinį kartą redaguota: 2024-01-03 13:30:49