Krūtų echoskopinis tyrimas yra saugus, greitas ir neskausmingas tyrimas, kuriuo nustatomi krūties audinio struktūros pakitimai, naudojant ultragarso bangas. Ultragarso bangos nėra jonizuojanti radiacija, todėl pacientas nėra apšvitinamas. Tyrimas yra saugus ir nėščiosioms.
Krūtų ultragarsinio tyrimo tikslas – nustatyti krūties audinio pakitimus, rastus čiuopiant (sukietėjimai, spenelio spalvos ir struktūros pakitimai) ar patikslinti mamogramose ar magnetinio rezonanso vaizduose rastus pakitimus. Tyrimo metu nustatomi standūs (riebalinio audinio sustandėjimai ar vėžiniai pakitimai), skysčio pripildyti dariniai (cistos). Tyrimo metu papildomai įvertinami ir pažastų limfmazgiai. Tiriamos moterų, vyrų, paauglių krūtys.
Krūtų tyrimas atliekamas gulint ant nugaros pacientei pakėlus rankas virš galvos. Esant reikalui pacientė guldoma ant šono.
Specialaus pasiruošimo krūtų tyrimui nereikia. Tyrimui naudojamas bespalvis bekvapis vandens pagrindo gelis, kuris uždedamas daviklio. Gelis užtikrina reikiamą odos-daviklio kontaktą, kad oro burbuliukai netrukdytų ultragarso spinduliams patekti į organą. Tada daviklis dedamas ant odos ir švytuokliniais judesiais apžiūrima krūtis. Paprastai tyrimas yra neskausmingas, tačiau, jei krūtys jautrios, galite jausti spaudimą ar diskomfortą tyrimo metu.
Moterims iki 30 metų pakanka atlikti tik ultragarsinį tyrimą, kurio metu radus darinių sprendžiama ar reikalinga biopsija jiems įvertinti. Daugumai moterų virš 30 m. amžiaus ir vyresnėms ultragarsinis tyrimas naudojamas kartu su mamografiniu ištyrimu.
Tačiau krūtų ultragarsinis tyrimas, būdamas vienas prieinamiausių, pigiausių, neskausmingų krūtų vaizdinimo tyrimų, nepakeičia mamografinio tyrimo ir klinikinio ištyrimo. Dauguma vėžio formų nėra matomos ultragarsu. Kai kurių ankstyvo vėžio stadijų metu mamografijose matomi kalcinatai nematomi ultragarsu. Ir atvirkščiai- kai kurie pakitimai geriau matomi utragarsu. Magnetinio rezonanso tyrimo metu rasti pakitimai krūtyse ne visada matomi ultragarsu. Todėl suradus krūtyje darinį pasirenkamas tolimesnis jo ištyrimas: aspiracinė biopsija, mamografinis tyrimas, magnetinio rezonanso tyrimas ar stebėjimas, atliekant pakartotines echoskopijas.
Visos 50–69 m. amžiaus moterys turi galimybę nemokamai dalyvauti atrankinės moterų mamografinės patikros programoje. Dėl jos reikia kreiptis į savo šeimos gydytoją.