Funkcinės diagnostikos tyrimai

Radiologijos ir funkcinės diagnostikos skyrių rasite:
Karoliniškių poliklinikoje (Loretos Asanavičiūtės g. 27A),
paspaudę ant nuorodos rasite gydytojų darbo grafiką;
Lazdynų sveikatos priežiūros centre (Erfurto g. 15),
paspaudę ant nuorodos rasite gydytojų darbo grafiką;

Kilus klausimams, dėl skyriaus darbo, prašome kreiptis į:

Vyr. slaugytoją Olgą Gabrijalovič el. paštu [email protected];

VšĮ Karoliniškių poliklinikoje atliekami klausos, kvėpavimo takų ir plaučių, širdies ir kraujagyslių sistemų funkcinius diagnostinius tyrimus.

Audiometrijos tyrimas

Audiometrija – tai labai informatyvus ir tikslus klausos tyrimas, kurį atliekant nustatomas vaikų ir suaugusiųjų kiekvienos ausies klausos slenkstis, galima įvertinti garso suvokimą ir klausos jautrumą, prikurtimo tipą ir laipsnį, pažeidimo vietą. Atlikto tyrimo duomenys pateikiami grafiškai (užrašoma audiograma), todėl tyrimo rezultatus galima dokumentuoti ir klausos būklę stebėti dinamikoje. Gydytojai otorinolaringologai atlieka šį tyrimą ūmiai apkurtus (po traumų ar be aiškios priežasties) ar laipsniškai mažėjant klausai, kai ausyse ūžia, po skrydžio, po nardymo ar sergant sloga, užgulus ausims ir kt.

Paros arterinio kraujospūdžio (AKS) stebėsena

Paros arterinio kraujospūdžio (AKS) stebėsena – tai nepertraukiamas arterinio kraujospūdžio rašymas visą parą specialia įranga (prie žmogaus kūno pritvirtintu nedideliu ilgalaikės AKS stebėsenos aparatu) ir registruotų duomenų detali analizė, ataskaitos, išvadų ir rekomendacijų paruošimas. Tai ypatingai tikslus tyrimas, siekiant nustatyti arterinio kraujospūdžio svyravimus, jo dydį namuose, darbe, nakties metu, gydymo įstaigoje („balto chalato hipertenzija“), įvertinti vartojamo gydymo veiksmingumą įvairiomis kasdienėmis aplinkybėmis ilgesnį laiką (24 val.) ir koreguoti gydymą.

Kad tyrimo rezultatai būtų informatyvūs ir įvertinti teisingai, neribokite savo kasdienės veiklos, gyvenkite įprastu režimu, vartokite visus Jums paskirtus vaistus ir būtinai pildykite gydytojo kardiologo duotą Paciento dienyną, nurodykite vaistų vartojimo laiką ir dozę, visus tos dienos kasdienės veiklos įvykius ir jų laiką. Jei reikės papildomų sąlygų pasiruošti atliekamam tyrimui, jas detaliau paaiškins gydytojas kardiologas.

Paros elektrokardiogramos (Holterio) stebėsena

Paros elektrokardiogramos stebėsena (Holterio monitoravimas) – tai nepertraukiamas elektrokardiogramos rašymas visą parą specialia įranga (prie žmogaus kūno pritvirtintu nedideliu Holterio aparatu) ir registruotų duomenų detali analizė, ataskaitos, išvadų ir rekomendacijų paruošimas. Tai ypatingai tikslus tyrimas, siekiant nustatyti širdies ritmo ir laidumo sutrikimus, koronarinę širdies ligą bei kitus širdies veiklos pokyčius, įvertinti vartojamo gydymo veiksmingumą įvairiomis kasdienėmis aplinkybėmis ilgesnį laiką (24 val.) ir koreguoti gydymą.

Kad tyrimo rezultatai būtų informatyvūs ir įvertinti teisingai, neribokite savo kasdienės veiklos, gyvenkite įprastu režimu, vartokite visus Jums paskirtus vaistus ir būtinai pildykite gydytojo kardiologo duotą Paciento dienyną, nurodykite vaistų vartojimo laiką ir dozę, visus tos dienos kasdienės veiklos įvykius ir jų laiką. Jei reikės papildomų sąlygų pasiruošti atliekamam tyrimui, jas detaliau paaiškins gydytojas kardiologas.

Ramybės elektrokardiograma (EKG)

Ramybės elektrokardiograma – tai greitas, paprastas ir informatyvus tyrimas, kuris realiu laiku parodo elektrinę širdies veiklą, padeda diagnozuoti širdies ritmo ir laidumo sutrikimus, nepakankamą širdies raumens aprūpinimą deguonimi ir kraujotakos sutrikimus širdies sienelėje, gresiantį ar įvykusį miokardo infarktą, širdies raumens sustorėjimą ir kt.

EKG yra neskausmingas tyrimas ir užtrunka apie 5 minutes. Tyrimo metu keletas specialių nedidelių kontaktų prilipinama prie krūtinės, riešo, kulkšnies. Kontaktai sujungiami su EKG registruojančio prietaiso laidais. Ant popieriaus užregistruojama keletas širdies dūžių.

Elektrokardiogramą rekomenduojama atlikti visiems suaugusiems asmenims kartą per metus.

Spirometrijos tyrimas

Spirometrijos tyrimas – tai paprastas ir informatyvus kvėpavimo takų ir plaučių ventiliacijos tyrimas, trunkantis iki 20 min., kuris realiu laiku parodo kvėpuojamąjį tūrį, plaučių talpą, oro greitį įkvepiant ir iškvepiant, kvėpavimo takų susiaurėjimą ar laikiną spazmą, obstrukcijos laipsnį ir grįžtamumą ir kitus svarbius parametrus. Jei reikia patikslinti diagnozę ir nustatyti ar pakitimai yra grįžtami, skiriami funkciniai vaistų mėginiai. Tyrimo duomenys padeda nustatyti kvėpavimo takų ir plaučių ligas, atskirti vienas ligas nuo kitų, stebėti ligos eigą, įvertinti ar gydymas yra veiksmingas ir kenksmingomis sąlygomis dirbančių asmenų plaučių funkciją.

Spirometrijos tyrimui reikia pasiruošti: 2 val. iki tyrimo negalima sočiai prisivalgyti ir rūkyti, gerti daug skysčių, kavos, stiprios arbatos, mažiausia 4 val. nevartoti alkoholio, 30 min. – 1 val. intensyviai nesportuoti. Jei reikės papildomų sąlygų pasiruošti atliekamam tyrimui, jas detaliau paaiškins gydytojas pulmonologas ar gydytojas vaikų pulmonologas

Veloergometrijos tyrimas

Veloergometrijos tyrimas – tai organizmo fizinio pajėgumo dozuotu fiziniu krūviu įvertinimo tyrimas, krūvio elektrokardiograma (EKG), kuris atliekamas sėdint vertikaliai ir minant medicininio kompiuterizuoto dviračio pedalus nurodytu tempu.

  • Pacientui skiriamas krūvio dydis pagal jo amžių, ūgį, svorį ir vadovaujantis standartizuotu krūvio protokolu, atsižvelgiant į tyrimo tikslus. Atlikdamas tyrimą gydytojas stebi bendrą tiriamojo būklę, paciento atliekamą dozuotą standartizuotą krūvį (t. y. greitį ir tempą), širdies susitraukimų dažnį, arterinį kraujo spaudimą, elektrokardiogramos pokyčius ekrane.
  • EKG registruojama prieš krūvį, krūvio metu kas minutę ir baigus minti pedalus, kol atsistato pradiniai elektrokardiogramos duomenys. Gydytojas paruošia ataskaitą, išvadas ir rekomendacijas.
  • Tyrimo rezultatai leidžia įvertinti bendrą tiriamojo būklę ir fizinį pajėgumą, patikslinti ligos diagnozę – nustatyti širdies ritmo ir laidumo sutrikimus, širdies raumens būklę, koronarinę širdies ligą ir jos rizikos laipsnį, širdies kraujotakos nepakankamumo požymius, arterinio kraujospūdžio pokytį krūvio metu, hipertenzijos laipsnį, įvertinti vartojamo gydymo veiksmingumą ir koreguoti gydymą, numatyti reabilitacinį gydymą.
  • Veloergometrijos tyrimui reikia pasiruošti: 2 val. iki tyrimo negalima valgyti ir rūkyti, gerti daug skysčių, kavos, stiprios arbatos, būtina patreniruoti kojas, tyrimui atvykti su patogia apranga ir avalyne, būtinai išgerti kasdienius arterinį spaudimą reguliuojančius vaistus, perspėti gydytoją apie kitas ligas kuriomis sergate ir vartojamus vaistus, nes kai kurių vaistų vartoti atliekant tyrimą negalima. Jei reikės papildomų sąlygų pasiruošti atliekamam tyrimui, jas detaliau paaiškins gydytojas kardiologas.
Paskutinį kartą redaguota: 2022-10-25, 10:17:51