Gydytojas vaikų kardiologas

Gydytojas vaikų kardiologas tiria ir gydo vaikus, sergančius širdies ir kraujagyslių ligomis, vertina ar gydymas yra veiksmingas, nustato galimą nepageidaujamą vaistų poveikį, stebi gijimo eigą, aptaria sveikos gyvensenos, sveikos mitybos, fizinio aktyvumo, kovos su nutukimu svarbą, vaikų kardiologinių ligų rizikos veiksnius, rekomenduoja kaip išvengti širdies ir kraujagyslių ligų, pristabdyti ligos raidą ir atitolinti komplikacijas.

  • Diagnozei patikslinti ir ligos eigai nustatyti, Karoliniškių poliklinikos gydytojai vaikų kardiologai įvertina Jūsų vaiko širdies ligų rizikos veiksnius, atkreipia dėmesį į šeimos kardiologinę anamnezę (arterinę hipertenziją, alpimus, staigias mirtis, įgimtas širdies ydas, širdies ritmo ir laidumo sutrikimus, paveldimas širdies ligas šeimoje), matuoja arterinį kraujospūdį (nuo 3 m. amžiaus visiems vaikams), skaičiuoja širdies susitraukimo dažnį ir atlieka būtinus laboratorinius (cholesterolio kiekio kraujyje tyrimą ir kt.) ir instrumentinius tyrimus: ramybės elektrokardiogramą – širdies ritmą ir laidumą atspindinčią kreivę, širdies echoskopiją – ultragarsinį širdies tyrimą, vertinantį širdies anatomiją ir veiklą, taip pat ir ilgalaikius stebėjimo tyrimus, rodančius gyvybinių organizmo funkcijų (širdies ritmo, laidumo ir arterinio kraujospūdžio) pokyčius įvairiomis kasdienėmis sąlygomis visą parą – paros elektrokardiogramos stebėseną arba Holterio monitoravimą ir paros arterinio kraujospūdžio (AKS) stebėseną. Jei būtina, nukreipia vaiką veloergometrijos tyrimui, kai atliekant dozuotą fizinį krūvį užrašoma elektrokardiograma. Specialūs tyrimai padeda nustatyti ir pritaikyti gydymą visiems sergantiems įgytomis ar įgimtomis širdies ydomis, arterine hipertenzija, širdies nepakankamumu ir kitomis širdies ligomis.
  • Gydytojai vaikų kardiologai supažindina vaikus ir jų tėvus kaip taisyklingai matuoti arterinį kraujospūdį namuose ir registruoti duomenis.
  • Vaikų skausmų krūtinės ląstoje priežastys gali būti ne kardiologinės, o kitos kilmės: gastroenterologinės (gastroezofagealinio refliukso liga), ortopedinės (netaisyklinga laikysena, skoliozė), neurologinės (tarpšonkaulinė neuralgija) ir kt. Tuomet prireikia gydytojo vaikų gastroenterologo, gydytojo ortopedo–traumatologo, gydytojo vaikų neurologo konsultacijų. Dusulį, nuovargį ar ritmo sutrikimus gali sukelti mažakraujystė, endokrininės ir plaučių ligos. Tuomet ligonis nukreipiamas bendram kraujo tyrimui atlikti, gydytojo vaikų endokrinologo ir gydytojo vaikų pulmonologo konsultacijoms.
  • Gydytojo vaikų kardiologo konsultacija svarbi, jei vaikas jaučiasi pavargęs, nedarbingas, jį vargina silpnumas, prakaitavimas, skausmas širdies plote ar kitoje krūtinės ląstos srityje, jam trūksta oro ar spaudžia krūtinę lipant laiptais ar bėgant, blogai toleruoja fizinį krūvį, jam trinka širdies ritmas ir jaučia širdies permušimus, svaigsta galva, buvo netekęs sąmonės, ypač fizinio krūvio metu ar sėdint, blogai auga, taip pat ir planuojantiems sportuoti vaikams nors kartą per metus, siekiant įvertinti fizinį pasirengimą, o vėliau ir fizinio krūvio poveikį sveikatai.
  • Dažnai į gydytoją vaikų kardiologą kreipiasi mažieji pacientai, besiskundžiantys skausmais krūtinės ląstoje, turintys padidėjusį arterinį kraujo spaudimą. Šeimos gydytojai bei kitų specialybių vaikų gydytojai vaikų kardiologo konsultacijai kreipia vaikus, kuriems patys nustato ūžesius širdies plote. Tuomet vaikų kardiologo konsultacijos tikslas – atsakyti į klausimą: kokia ūžesio kilmė, ar ūžesys susijęs su širdies liga ar yra funkcinio pobūdžio.
  • Būtina patikrinti vaikus nedelsiant, jei vartojami vaistai sukėlė alergiją ar nepageidaujamus reiškinius, jei atsirado bent vienas iš aukščiau išvardintų nusiskundimų, o ypač jei nusiskundimai sutapo su persirgta virusine infekcija, gripu, angina)ar atsirado pasveikus nuo jų, jei šeimoje yra sirgusių širdies ydomis, reta liga hipertrofine kardiomiopatija.
  • Jei šeimoje yra sergančiųjų arterine hipertenzija, vaikas irgi gali turėti padidėjusį arterinį kraujo spaudimą. Toks vaikas turi būti tiriamas dėl arterinės hipertenzijos. Jei šeimoje yra sergančiųjų hipercholesterolemija, vaikas irgi gali turėti padidintą cholesterolio kiekį kraujyje. Toks vaikas turi būti tiriamas dėl šeiminės hipercholesterolemijos. Jei vaikas nutukęs ar serga kita lėtine liga (cukriniu diabetu, lėtine inkstų liga, kraujo onkologine liga ar kt.) jis priskiriamas didelės kardiovaskulinės rizikos grupei. Jam pas vaikų kardiologą lankytis būtina. Jei vaikas dėl kitos ūmios ar lėtinės ligos gydomas vaistais ilginančiais QTc tarpą elektrokardiogramoje, jam turi būti atliekamos elektrokardiogramos ir įvertinamas QTc tarpas.

Sirgti gali ne tik suaugusių žmonių širdelės, bet ir vaikų. Dažnai numojama ranka, jei vaikas blogai toleruoja fizinį krūvį, skundžiasi skausmais širdies plote ar širdies plakimu bei permušimais. O gal vertą patikrinti pas vaikų kardiologą savo vaiko širdies būklę? Gydytojo vaikų kardiologo konsultacijai reikia siuntimo, kartais dėl Jūsų vaiką varginančių negalavimų ar iškilusių klausimų norisi kuo skubiau pasitarti su gydytoju specialistu, tuo atveju siūlome rinktis mokamą gydytojo vaikų kardiologo konsultaciją Karoliniškių poliklinikoje.

Gydytojo vaikų kardiologo teises, pareigas ir kompetencijų ribas apibrėžia medicinos norma MN 113:2005 „Gydytojas vaikų kardiologas. Teisės, pareigos, kompetencija ir atsakomybė“ 2005 m. lapkričio 9 d. Sveikatos apsaugos ministro įsakymas Nr. V-860.

Paskutinį kartą redaguota: 2022-05-13, 11:05:46